FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - POLI IAȘI 3-0

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 august 2018 16:49

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași, scor 3-0.

Sepsi a dominat categoric înfruntarea de pe Municipalul din Sf. Gheorghe. Echipa lui Eugen Neagoe a făcut un pressing avansat în treimea adversă încă din primele minute, iar ocaziile au curs la poarta moldovenilor. Viera, căpitanul gazdelor, a deschis scorul în minutul 30 după o gafă imensă a lui Alberto Cobrea.

Stefan Velez, jucătorul venit de la Slavia Sofia, s-a demarcat excelent la marginea careului advers, a dejucat jocul la offside al oaspeților, și a transformat în gol pasa lui Istvan Fulop. Hamed a închis tabela în minutul 78, cu o execuție inteligentă din afara careului de 16 metri.

Sepsi o egalează pe Gaz Metan în fruntea clasamentului Ligii 1 și așteaptă duelul de foc de etapa viitoare contra celor de la FCSB. Și ieșenii au meci tare în runda cu numărul 5, derby-ul Moldovei, cu FC Botoșani.

clasament liga 1

alt clasament

Sepsi - Poli Iași 3-0
Au marcat: Viera '30, Velev '56, Hamed
'78

echipele de start

Sepsi OSK: Roland Niczuly - Gabriel De Moura, Ousmane Viera (cp), Igor Jovanovic, Daisuke Sato - Ştefan Velev, Gabriel Vaşvari - Ştephan Drăghici, Istvan Fulop, Joseph Mensah - Birahima Tandia
Rezerve: Bela Fejer, Yasin Hamed, Adrian Rus, Daniel Prosser, Florin Ştefan, Aliaksandr Karnitski, Marko Simonovski
Antrenor: Eugen Neagoe

CSM Politehnica Iaşi: Alberto Cobrea - Adrian Gallego, Cosmin Frăsinescu, Ionuţ Cioinac, Ionuţ Panţîru - Martin Mimoun, Mădălin Mihăescu, Dylan Flores, Andrei Sin - Kizito Luwaga, Andrei Cristea (cp)
Rezerve: Denis Rus, Vlad Danale, Laurenţiu Rus, Paul Pîrvulescu, ALexandru Zaharia, Patrick Petre, Marius Chelaru
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Andrei Florin Chivulete (central) - Daniel Mitruţi, Dragoş Mihai Iliescu (asistenţi) - Eduard Ioniţă (rezervă).

Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe - Covasna)