Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA 1    •   FC BOTOȘANI - ASTRA 1-1

Vineri, 10 August

FC Botoșani și Astra Giurgiu au remizat, scor 1-1, în primul meci al etapei cu numărul 3 din Liga 1, și rămân neînvinse după 4 runde.

Partida a început cu francezul Ongenda în prim-plan. Fostul mijlocaș al celor de la PSG a deschis rapid scorul, în minutul 10, cu o execuție de clasă. A șutat fără preluare, de la aproximativ 20 de metri, fără speranță pentru Lazăr.

Botoșănenii au rămas în ofensivă, iar grecul Soiledis a fost la un pas să dubleze diferența peste doar două minute. Mingea a lovit bara. Au urmat momente încinse, cu intrări dure de ambele părți. Giurgiuvenii au egalat în minutul 39 prin Bejan, după o eroare în defensiva moldovenilor.

Partea secundă a fost una ștearsă, haotică, fără ocazii mari de poartă și presărată cu multe durități. Andrei Dumitraș a văzut cartonașul roșu în minutul 82, după o intrare cu talpa pe gamba lui Radunovici. Eliminarea a deblocat partida. Ultimele 10 minute s-au disputat pe contre, ambele formații ratând câte o ocazie importantă de gol.

FC Botoșani și Astra rămân neînvinse, având o linie de clasament identică: 3 egaluri și o victorie.

CLASAMENT LIGA 1

clasament

FC Botoșani - Astra Giurgiu 1-1
Au marcat: Ongenda '9 / Bejan '39

Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - A. Dumitraș, A. Miron, A. Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Oaidă - M. Roman I, Golofca, Ongenda - M. Roman II
Rezerve: M. Fraisl - Patache, Enriko Papa, Chitoșcă, Piftor, Brekalo
Antrenor: Costel Enache

Astra: B. Lazăr - Al. Stan, Bejan, Erico Da Silva, Radunovici - Mrzljak, Biceanu - Llullaku, N. Roșu, Balaure - D. Alibec
Rezerve: Nedelcovici - Butean, Cestor, Boboc, R. Moise, L. Buș, Begue
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova) / Asistenți: Mircea Grigoriu și Andrei Constantinescu (ambii din București) / Rezervă: Iulian Dima (București) / Observator: Cornel Sorescu (Pitești)