FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - DINAMO

Notele GSP după FC Botoșani - Dinamo » Omul meciului a luat 8. La gazde a plouat cu 3 și 4

Note GSP
Note GSP

Articol de - Publicat luni, 18 decembrie 2023 22:10 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 22:56

FC Botoșani - Dinamo 0-2. Dennis Politic, extremă stânga, a fost omul meciului și a primit nota 8 în GSP, cea mai mare dintre toți jucătorii de pe teren.

Politic a deschis scorul cu un șut fabulos, direct în vinclu, de la 17 metri. De partea cealaltă, jucătorii de la Botoșani au fost dezastruoși, a plouat cu 3 și 4 în tabăra moldovenilor.

Colțescu a comis-o și în Botoșani - Dinamo » Un penalty clar ignorat și o fază controversată în celălalt careu: „Hoților!”
Botoșani - Dinamo

Notele celor de la FC Botoșani

• Ducan (nota 3) * A scos el de două ori, dar a și luat două care pun pecetea de Liga 2 pe FC Botoșani
  • Benzar (nota 4) * N-a putut să-l blocheze pe Politic la gol, a fost schimbat la pauză.
  • Sadiku (nota 4) * Mai bine că a ieșit la pauză.
  • Pius (nota 5) * Intrări la rupere, ori salvează, ori deșală adversarul. Prea mult cu mâna pe sus, o dată era să facă penalty,
  • Țigănașu (nota 5) * Puțin, foarte puțin.
  • G. David (nota 4) * Prea puțin, prea crud.
  • Dican (nota 3) * Prea înapoi, prea nervos, prea slab.
  • Ed. Florescu (nota 5) * Se așteaptă totul de la el, a fost schimbat, curios!, în minutul 63, în condițiile în care e golgeterul echipei.
  • N'Goma (nota 4) * Prea multe "biciclete", a rămas la vestiar, la pauză.
  • Ilicic (nota 4) * A avut o reluare interesantă cu capul, și singura ocazie a moldovenilor, în prima repriză. Probabil, a dispărut fără să-și anunțe colegii în partea secundă.
  • Pinson (nota 3) * Parcă a jucat la Dinamo.
  • Antrenor Mihai Ciobanu (nota 3) * Cu tot respectul, dacă Valeriu Iftime nu-și pune un antrenor principal din 2024, Botoșaniul va fi doar partener de joc pentru adversari. Ciobanu are licență PRO, dar e prea blând, prea soft pentru a fi A1 fie și în Liga 1.
  • Au mai jucat:
  • Dragu (nota 5) * A intrat în locul lui N"Goma în minutul 46, mai muncitor.
  • Cioiu (nota 5) * A intrat în locul lui Sadiku în minutul 46, mai muncitor, partea a doua.
  • Petro (nota 3) * A intrat în locul lui Benzar în minutul 46.
  • Drole (nota 3) * A intrat în locul lui Florescu în minutul 63.
  • Dragomir * A intrat în locul lui David în minutul 82.

Notele celor de la Dinamo

• Golubovic (nota 6) * N-a avut el mult de muncă, dar s-a achitat cu brio la reluarea lui Ilicic. Mai rar să prindă un astfel de meci în care să fiu șomer.
  • Lucas (nota 5) * Multe erori, dar norocos.
  • Patriche (nota 5) * Îi bate pensia în geam, dar nu se lasă.
  • Homawoo (nota 7) * Hei-rupist, asumat, a fost din filmul red&white. Partea lui de contribuție la golul lui Abdallah.
  • C. Costin (nota 6) * A cărat pianul.
  • D. Iglesias (nota 6) * Nu mai pictează ca în liga secundă, dar o urmă de fotbalist în el.
  • Ilic (nota 6) * A lăsat experiența să joace pentru el.
  • Bordușanu (nota 7) * Plăcut ochiului, bun. -
  • Ghezali (nota 4) * Turist. Are accelerație și atât.
  • Gregorio (nota 5) * Implicat în meci, luptător, deși cu reușite puține, a conlucrat cu Politic la deschiderea scorului.
  • Politic (nota 8) * Ce golazo, ce folha seca! Te gândești dacă nu cumva Politic ar avea un randament și mai bun dacă ar avea un vârf de calitate superioară lângă el. A mai avut două ocazii mari în startul părții secunde, cu capul, respectiv din unghi, însă Ducan l-a blocat.
  • Antrenor Zeljko Kopic (nota 7) * Croatul a reușit cumva să-și asigure viitorul apropiat, iar bucuria de la goluri și de la final pare că la Dinamo se unește grupul. Îi ies schimbările!
  • Bena (nota 5) * A intrat în locul lui Ghezali în minutul 64, ciobănaș la intrări.
  • Abdallah (nota 7) * A intrat în locul lui Politic în minutul 73, s-a remarcat la un duel aerian când l-a pus la pământ pe Pius, de care se speriau toți dinamoviștii. În minutul 90, a luat o fază pe cont propriu în tușă și a înscris superb, după ce s-a descotorosit de Dican.
  • N. Roșu (nota 6) * A intrat în locul lui Ilic în minutul 73
  • Moura * A intrat în locul lui Iglesias în minutul 86.

VIDEO. FC Botoșani - Dinamo » Echipa lui Kopic obține prima victorie în Liga 1 după aproape trei luni de așteptare! Bucuria jucătorilor după golul secund, reușit de Hakim Abdallah

El poate fi prima mutare a lui Dinamo în mercato de iarnă: joacă oriunde îl pune antrenorul, are trofee în România!