FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCSB 0-3

Notele GSP, după lecția predată de FCSB în Bănie » Coman the best, Craiova împăiată: a plouat cu „3”!

Articol de , , - Publicat duminica, 28 ianuarie 2024 21:58 / Actualizat duminica, 28 ianuarie 2024 23:37

FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova, în deplasare, scor 3-0, în derby-ul rundei cu numărul 23 din Superligă. Florinel Coman a fost cel mai bun fotbalist al partidei și a primit nota 8 din partea GSP.

Derby-ul din Bănie nu a avut istoric. FCSB a dominat-o pe Universitatea Craiova la toate aspectele. Darius Olaru și Florinel Coman au ieșit din nou la rampă. La victorie și-a adus contribuția și David Miculescu, gol la prima acțiune.

S-a ars pâinea prăjită? Luis Phelipe l-a disperat pe Gigi Becali și a fost scos la pauza meciului cu Universitatea Craiova
CSU Craiova - FCSB

Notele GSP pentru fotbaliștii Universității Craiova, după eșecul cu FCSB:

• L. Popescu (nota 3) * Nimic.
  • Maldonado (nota 3) * La fel de lent ca-n prima apariție, cu Farul.
  • Zajkov (nota 3) * De la el a început dezastrul, cu hențul din finalul primei reprize.
  • Badelj (nota 4) * Era înfofolit când a ajuns la stadion, a avut o prestație rece.
  • Soiri (nota 3) * S-a uitat cu jind la Coman și la ceea ce făcea șeptarul FCSB pe teren.
  • Al. Crețu (nota 4) * Atitudine. Doar atât.
  • Mitriță (nota 5) * A mișcat în prima repriză, a avut ocazia de a schimba soarta duelului, dar nu poate face totul singur. Sau în doi, cu Bancu
  • Căpățînă (nota 4) * Muncitor, ca de obicei.
  • Bancu (nota 5) * Doar în prima repriză, singurul care a mișcat ceva, însă prea puțin.
  • Baiaram (nota 3) * Slab tare.
  • Cîmpanu (nota 3) * Slab tare, partea a doua.

Antrenor: Ivaylo Petev (nota 3) * Depășit de tot.

Au mai jucat:
  • Danciu (nota 4) * A intrat în minutul 46 în locul lui Baiaram.
  • Markovic (nota 3) * A intrat în minutul 46 în locul lui Badelj.
  • Mekvabishvhili (nota 4) * A intrat în minutul 46 în locul lui Căpățînă.
  • Koljic (nota 3) * A intrat în minutul 59 în locul lui Cîmpanu.
  • R. Silva * A intrat în minutul 79 în locul lui Zajkov.

Notele primite de fotbaliștii celor de la FCSB, după victoria din Bănie

• Târnovanu (nota 7) * Top! Foarte sigur în intervențiile sale, decisiv la ocazia uriașă a lui Mitriță la 0-0. Plus restul.
  • Pantea (nota 5) * A avut mult de tras cu Bancu, cele mai importante faze ale oltenilor s-au derulat acolo, la el, în prima parte.
  • Dawa (nota 6) * Jupân în apărare.
  • Ngezana (nota 6) * Sigur.
  • Radunovic (nota 6) * În nota lui obișnuită.
  • Lixandru (nota 6) * Merge! Prestație bună.
  • Șut (nota 7) * Foarte bun.
  • Olaru (nota 7) * Oferă o siguranță ce pune la pământ adversarii.
  • Al. Băluță (nota 7) * Hulit de olteni, a meritat aprecierile celor din tabăra sa pentru întreaga evoluție. A avut o ocazie mare de a puncta, a oferit assist pentru Coman, a știut să absoarbă presiunea negativă și să o transforme în ceva pozitiv.
  • Luis Phelipe (nota 5) * Modest. A jucat în centru, în bandă, degeaba.
  • Fl. Coman (nota 8) * The best!

Antrenor: Elias Charalambous (nota 8) * Este nota staff-ului tehnic al FCSB, de la primul la ultimul.

• V. Crețu (nota 6) * A intrat în locul lui Pantea în minutul 46, a fost în regulă.
  •  Oct. Popescu (nota 5) * A intrat în locul lui Luis Phelipe în minutul 46, a fost în nota celui pe care l-a substituit.
  • Alhassan (nota 5) * A intrat în locul lui Lixandru în minutul 69, așa și-așa.
  • Ov. Popescu (nota 6) * A intrat în locul lui Coman în minutul 76. A pus osul la bătaie!
  • Miculescu (nota 7) * A intrat în locul lui Băluță în minutul 83. A dat gol, la prima fază, a simțit momentul, cine știe?! Este deja la a treia reușită în trei meciuri pe 2024, aici incluzând și amicalul cu LASK Linz, și etapa cu UTA