FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FARUL

VIDEO + FOTO Hațegan n-a revenit din vacanță » Nu a văzut un penalty cât casa în Rapid - Farul

Farul a cerut penalty în minutul 67 al partidei cu Rapid, după un duel între Jefte Betancor și Alexandru Dandea. +3   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 iulie 2021 23:26 / Actualizat vineri, 30 iulie 2021 23:31

În minutul 67, Alexandru Dandea l-a împiedicat evident pe Jefte Betancor. Atacantul spaniol, aflat la 10 metri de poartă, ușor lateral dreapta, obținuse prim-planul. A încercat să continue, cu fundașul advers în spate, dar la un moment dat s-a prăbușit. Dandea l-a ținut secunde bune, cu ambele mâini.

Ovidiu Hațegan a fost foarte bine plasat, la 10 metri de fază, dar nu a luat nicio măsură. Nici asistentul Radu Ghinguleac nu i-a atras atenția.

VIDEO cu faza penalty-ului cerut de Farul

Hațegan, primul meci după Euro 2020

Cel mai bine cotat arbitru român din acest moment, Ovidiu Hațegan, a fost delegat pentru prima dată în acest sezon de Comisia Centrală a Arbitrilor. „Centralul” din Arad a condus Rapid - Farul, după ce în această vară a participat la Campionatul European, acolo unde fost la centru la două partide, iar în alte patru a fost arbitru de rezervă.

După revenirea în România de la Euro, Hațegan a primit câteva zile de vacanță din partea CCA, acesta nefiind delegat la prima etapă, dar nici la Supercupa României.

Moment superb înainte de Rapid - Farul

Partida de pe Arena Națională a început cu 5 minute mai târziu decât ora programată inițial, 21:30. Oficialii Rapidului au pregătit un moment deosebit în cinstea lui Gică Hagi. Ionuț Voicu, delegatul clubului, i-a oferit „Regelui” un coș imens cu trandafiri albi și un tricou al Rapidului cu numărul 10. Întreaga audiență s-a ridicat și l-a apludat pe Hagi. Antrenorul Farului s-a înclinat în direcția Peluzei, în semn de recunoștință.