FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CLINCENI 0-1

NOTE GSP: Un jucător de la FCSB, cel mai slab de pe teren în meciul cu Academica Clinceni! Cum s-a descurcat debutantul Haruț

Articol de GSP - Publicat luni, 08 februarie 2021 08:22 / Actualizat luni, 08 februarie 2021 09:53

Academica Clinceni a produs surpriza etapei a 22-a din Liga 1 și s-a impus pe Arena Națională în meciul cu FCSB, 1-0.

Elevii antrenați de Ilie Poenaru au profitat de jocul slab făcut de formația roș-albastră și au dat lovitura în minutul 60, când Jutric a marcat cu capul, din careu, după un corner.

Ovidiu Popescu, cel care l-a scăpat pe Jurtric din marcaj la gol, a fost cel mai slab jucător de pe teren, fiind notat cu 4 de Gazeta Sporturilor.

Aflat la primul meci la FCSB, Denis Haruț, schimbat la pauză, a primit nota 5, având o evoluție ca cea a colegilor săi. Doar Florin Tănase, Olimpiu Moruțan și Risto Radunovic au evoluat puțin mai bine decât ceilalți jucători pregătiți de Toni Petrea, fiind notați cu 6.

Omul meciului a fost fundașul Mladen Jutric, care a luat nota 8. Toni Petrea, antrenorul FCSB, a primit 4, în timp ce Ilie Poenaru, tehnicianul de la Academica Clinceni, a luat nota 8.

• Longer - /

I-am studiat bine, știam și plusurile, și minusurile lor. Cred că din punct de vedere defensiv am făcut un joc perfect. E prima oară când am venit pe Arena Națională ca adversar al FCSB, devin melancolic. Îmi amintesc meciul cu Ajax, după care am cântat cu suporterii în fața peluzei Nord. FCSB are o generație foarte talentată, tânără, doar că echipa nu are experiență.
- Florin Gardoș, fundaș Clinceni

E o victorie care ne dă un moral bun, am învins favorita la titlu. Succesul ne spală păcatele din meciurile trecute. Am ratat o ocazie mare în prima repriză, colegul meu din atac a atins mingea și am fost surprins, nu am mai avut execuția corectă.
- Raul Rusescu atacant Clinceni

VIDEO Răzvan Burleanu: „Ne dorim ca la meciul cu Germania să avem fani în tribună, până la 30% din capacitate"

Citește mai multe știri despre FCSB - Clinceni:

Ilie Dumitrescu, nedumerit de tripla-schimbare făcută de FCSB la pauză: „Gigi, n-ai fost inspirat”

Toni Petrea își pune vedetele la punct: „Pe mine mă interesează punctele! Abuz de acțiuni individuale, n-am mai jucat fotbal după ce am luat gol”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”