FOTBAL  »  Superliga  »  UTA ARAD - CS MIOVENI

UTA Arad - CS Mioveni 2-1. Victorie cu emoţii pentru echipa lui Ionuţ Badea

UTA Arad - CS Mioveni, în etapa #30 din Liga 1 (foto: Facebook@CS Mioveni)

Articol de - Publicat sambata, 05 martie 2022 14:32 / Actualizat sambata, 05 martie 2022 17:07

UTA Arad s-a impus pe teren propriu, scor 2-1, în fața lui CS Mioveni, în etapa #30 din Liga 1.

Toate rezultatele etapei #30 din Liga 1

Clubul din Liga 1, interdicție în cazul fotbalistului rus din lot » Anunț în direct, înaintea duelului de astăzi
DECIZIE

UTA Arad - CS Mioveni 2-1

Primă repriză echilibrată la Arad

Moussa Sanoh a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 21, dintr-un penalty pe care tot  el l-a obținut. Liberianul a fost împins în careu de Evgeni Shlyakov, iar „centralul” Andrei Chivulete a arătat punctul cu var. Fundașul arădenilor a văzut cartonașul galben.

Dumitru Cardoso a adus egalarea pentru gazde, în minutul 41, tot din lovitură de la 11 metri. Pawel Tomczyk a jucat balonul cu mâna în interiorul propriului careu, iar arbitrul a acordat penalty pentru gazde.

UTA a dominat autoritar repriza secundă și a întors soarta meciului

Philip Otele a marcat golul victoriei pentru UTA în minutul 63. Pentru nigerian a fost primul gol în Liga 1. Canadianul Ongaro a avut ocazia de a-și trece numele pe lista marcatorilor în minutul 77, la doar patru minute după ce i-a luat locul lui Dumitru Cardoso.

Otele putea să-și treacă în cont dubla în minutul 79, când a scăpat singur cu portarul Iustin Popescu. Portarul argeșenilor a scos un gol ca și făcut în minutul 88, la șutul lui Vukcevic.

UTA Arad - CS Mioveni, echipele de start:

UTA: Iacob – Vukcevic – Erico, Benga, Shuakov – Batha, Vorobjovas – Cardoso, Miculescu, Ubbink – Otele
Rezerve: Balauru, Bravykas, Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Laukzemis, Dangubic, Matei, Ongaro
Antrenor: Ionuț Badea

CS Mioveni: I. Popescu – Lixandru, Al. Iacob, Garutti – Oancea, Panait, Vereș, Trif – Blănaru, Tomczyk, Sanoh
Rezerve: Ducan, Șerbănică, Dat, Balaur, Rădescu, Dumitriu, Coșereanu, Wright, Voinea
Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti - Bucureşti) / A1: Slabu Stelian (Braşov - Braşov), A2: Bobe Ionuţ Marius (Bucureşti - Bucureşti)

Cum arată clasamentul după UTA Arad - CS Mioveni 2-1

Alexandru Pelici, despre Vladimir Putin: „Am rămas tot cu «să ocupăm peştera vecină»”
CS MIOVENI - CSU CRAIOVA 0-3

UTA Arad - CS Mioveni, în ultima etapă a sezonului regulat

În ultima rundă a sezonului regulat, UTA Arad se duelează pe teren propriu cu CS Mioveni. Înaintea partidei de la Arad, UTA este pe poziția a noua, cu 37 de puncte. De partea cealaltă, argeșenii sunt pe locul 13, cu 29 de puncte.

Runda precedentă, UTA a cedat cu scorul 0-1 în deplasarea cu Chindia Târgoviște, în timp ce Mioveni a pierdut la scor de neprezentare duelul cu Universitatea Craiova.

Remiză albă în tur între Mioveni și UTA

În partida tur, jucată la începutul lunii noiembrie, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

VIDEO Conferință de presă UTA Arad înainte de partida cu CS Mioveni

Citește alte știri din Liga 1

Dispare și FC Botoșani?! Soarta moldovenilor depinde de meciul cu FC Argeș: „Nu știu dacă mergem mai departe fără play-off”

Cât Mutu, Stoican și Trică la un loc » La al 8-lea mandat, Nicolo Napoli a transformat-o total pe FCU Craiova