FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCU CRAIOVA 1948

VIDEO+FOTO UTA - FCU Craiova 1948 1-0 » Debut cu stângul pentru Flavius Stoican pe banca oltenilor

UTA Arad - FCU Craiova 1948, în etapa #12, live
Scenografia arădenilor cu chipul lui Francisc Neuman +19   FOTO
UTA Arad - FCU Craiova 1948, în etapa #12, live Scenografia arădenilor cu chipul lui Francisc Neuman

Articol de - Publicat duminica, 17 octombrie 2021 17:30 / Actualizat duminica, 17 octombrie 2021 19:37

UTA a învins-o la limită pe FCU Craiova, scor 1-0, după un gol norocos reușit de Roger în primul sfert de oră. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 62 și ajung la 8 meciuri fără victorie în Liga 1.

Programul complet al etapei #12

La primul meci cu Flavius Stoican pe bancă, FCU Craiova a început în forță meciul de la Arad cu UTA și a avut prima ocazie de gol chiar în primul minut al partidei prin Asamoah, al cărui șut a fost blocat excelent de Benga

Oltenii au continuat să atace și au mai avut o ocazie importantă de gol 3 minute mai târziu. De această dată, șutul lui Ondaan din interiorul careului a fost apărat excelent de Iacob. Primul atac al arădenilor a adus și golul de 1-0 în urma unei faze caraghioase.

În minutul 13, fundașul dreapta al oltenilor, Radu Negru, a încercat să respingă mingea la o acțiune a lui Roger, însă a degajat chiar în mijlocașul gazdelor. Ricoșeul a fost imparabil pentru portarul Mogoșanu.

Elevii lui Flavius Stoican puteau egala la ultima fază a primei reprize, dar Claudiu Bălan nu a putut împinge mingea în poartă din câțiva metri, execuția sa fiind una foarte slabă.

Repriza a doua i-a avut drept protagoniști pe ultrașii arădeni. Aceștia au făcut vizionarea meciului una foarte dificilă prin fumigenele și torțele aprinse timp de mai bine de 10 minute.

Fără ocazii după pauză, FCU Craiova a primit o lovitură dură, după ce și-a pierdut căpitanul, Albu, acesta fiind eliminat corect de către arbitrul Cătălin Popa pentru două „galbene”, în minutul 62.

Cu om în minus, oltenii nu s-au mai apropiat periculos de poarta lui Iacob și își contină seria negativă de meciuri fără victorie în Liga 1, ajunsă la cifra 8. UTA, cu acest succes, urcă până pe locul 5, cu 20 de puncte.

UTA - FCU Craiova, Sursă foto: Alexandra Fechete
+15 FOTO

FINAL. UTA - FCU Craiova 1948 1-0

6.000de oameni asistă la meciul UTA - FCU Craiova, cifră neoficială

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Medimorec, Benga, Șliakov - Vorobjovas, Roger - Miculescu, Hora, Ubbink - Dangubic
REZERVE: Balauru, Erico, Antal, Passaglia, Bustea, Baravykas, Mercioiu, D. Isac, Dima
ANTRENOR: Laszlo Balint

FCU CRAIOVA 1948: Mogoșanu - R. Negru, Kovacic, Huyghebaert*, Bușu - Baeten, Asamoah, D. Albu, Van Durmen - Ondaan - Cl. Bălan
REZERVE: R. Popa, Paramatti, Achim, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Sidibe, Gajic, Marquet
ANTRENOR: Flavius Stoican

*la primul meci oficial pe banca oltenilor, Stoican a schimbat sistemul de joc, un 4-4-1-1 în loc de 4-3-3, și l-a tras pe Huyghebaert stoper. Belgianul e la bază fundaș stânga și joacă în premieră în centrul apărării.

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa)

Flavius Stoican, „achiziție” cu nume la FCU Craiova » S-a întors cel mai bine plătit fotbalist din istoria familiei Mititelu
FCU CRAIOVA

Probleme în Cupă pentru FCU Craiova: obligată să părăsească arena „Ion Oblemenco”

FCU Craiova nu poate juca pe arena din Bănie meciul cu Sepsi, din „optimile” Cupei României.

FCU Craiova și Sepsi se vor întâlni joi, 28 octombrie, de la ora 18:00, în optimile de finală din Cupa României. Oltenii nu vor putea să joace pe arena din Craiova. Au primit o înștiințare din partea autorităților locale, potrivit căreia noul gazon nu ar face față unui număr atât de ridicat de meciuri.

În a doua jumătate a lunii octombrie, arena din Bănie găzduiește trei meciuri din Liga 1, două ale celor de la CS Universitatea Craiova și unul al formației patronate de Adrian Mititelu.

FCU Craiova - Sepsi Sf. Gheorghe nu se joacă în Bănie

Marel Pușcaș, președintele celor de la FCU Craiova, a făcut deja demersurile pentru un nou stadion. Agreată a fost arena din Drobeta Turnu Severin, loc unde clubul lui Mititelu a evoluat și în ligile inferioare.

Am primit notificarea, știm că nu suntem lăsați să jucăm la Craiova meciul de Cupă cu Sepsi, pentru protejarea gazonului. Așa că vom pleca să disputăm partida la Turnu Severin. Am trimis deja adresă la FRF în acest sens.

Vreau să știe suporterii noștri că interdicția ține numai de meciul de Cupă cu Sepsi, celelalte partide, cele din campionat, le vom juca pe stadionul «Ion Oblemenco» din Craiova

- Marcel Pușcaș, potrivit Fanatik

FCU Craiova nu are dreptul să folosească denumirea de „Ion Oblemenco” la meciurile jucate pe teren propriu. CS Universitatea Craiova a obținut drepturile exclusive. La restul evenimentelor, denumirea oficială este „Complex Sportiv Craiova”.

Gazon XXL pe arena „Ion Oblemenco”

Noul gazon de pe „Oblemenco” are aproape 4 centimetri grosime, cu unul mai mult decât precedentul. Astfel, odată „prins”, îi conferă și o rezistență mai bună la solicitările la care este supus, respectiv la mișcările, la sprinturile și la tackling-urile jucătorilor.

Așa cum a anunțat Primăria, cea care a suportat toate costurile lucrării, noul „covor” este hibrid pe suprafața de joc și sintetic pe zonele laterale.

Atacantul cu gol în grupele Ligii Campionilor a semnat cu UTA!
UTA

VIDEO Mititelu Jr, poveste legată de tricourile Craiovei: „Am văzut la Chelsea și voiam și noi! Am cusut gulerele pentru că aveau exclusivitate”

FCSB a mai pierdut un jucător! 12 indisponibili pentru meciul cu Mioveni » Cum poate arăta primul „11” + cine va conduce echipa de pe bancă

CCA l-a delegat la FCSB - CS Mioveni pe „inamicul” lui Gigi Becali: „Un kamikaze, e teleghidat”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”