FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA A 2-A

FOTO Roşu de Roşiori » Ştiinţa a cîştigat în exil cu Vîlcea după un meci cu bătăi în tribune, pe teren şi trei eliminaţi!

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 octombrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2013 17:57

Craiova a învins-o azi pe CSM Rm. Vîlcea, 1-0, în primul meci jucat în exil, în judeţul Teleorman, pe arena din Roşiori. Craiovenii au cîştigat derby-ul rundei în Seria a 2-a a ligii secunde după ce V. Gheorghe a înscris în minutul 84.

Meciul la care au asistat aproximativ 2.000 de oameni a fost plin de incidente. În prima repriză, suporterii s-au luat la bătaie în tribune, iar la reluare, pe teren, jucătorii i-au imitat: Stoianof, Samson şi Matache au fost eliminaţi în minutul 85!

Ştiinţa se menţine la 2 puncte în spatele liderului Gloria Bistriţa, cu 12 puncte după 6 etape.

Aici ai rezultatele primelor meciuri disputate azi în Liga a 2-a!

CS U Craiova joacă de la 18:00, acasă, cu UTA.

Rapid are meci în Giuleşti, de la ora 21:00, cu Farul.

Desfăşurarea liveTEXT a partidei:

Min 90+5 - Fluier final al partidei, Craiova cîştigă, scor 1-0!
Min 90 -
Iese V. Gheorghe, a intrat D. Bălaşa la Craiova.
Min 85 - Trei eliminaţi după o bătaie izbucnită şi pe teren!
Stoianof, Samson şi Matache au fost trimişi la cabine. Scandalul a izbucnit după ce Samson a intrat tare la Mîrzeanu.
Min 84 - GOL Craiova, 1-0! V. Gheorghe înscrie cu un şut superb din 16 metri!
Min 80 - Ocazie importantă:
Hotoboc blochează cu piciorul în faţa lui Negruţ!
Min. 79 - V. Gheorghe şutează bine de la distanţă, la firul ierbii, Matache a respins greu;
Min. 72 - Modificare şi la Rm. Vîlcea, Briceag este înlocuit de D. Iancu;
Min 70 - Schimbare la gazde: iese Baird, intră Stoianof;
Min 63 - Goge şutează puternic pe jos, Matache respinge şi Acka reia pe lîngă din unghi;
Min 55 - Ocazie uriaşă şi pentru oaspeţi: Lircă şterge vinclul porţii lui Hotoboc din lovitură liberă de la 25 de metri!
Min 53 - Schimbare la Vîlcea: iese Cîrstoiu, intră Lircă;
Min 51 - Cea mai mare ocazie a meciului: Cl. Bălan reia cu capul, Matache reuşeşte să respingă!
Min 49 - Şut al lui Ciucă din lovitură liberă, pe lîngă poartă;
Min 46 - A început repriza secundă!

Min 45 - Centralul a fluierat sfîrşitul primei reprize!
INFO Incidente în tribune: suporteri ai Craiovei s-au luat la bătaie cu localnicii după ce aceştia le-au pus în vedere să nu-l mai înjure pe Claudiu Niculescu! S-au împărţit pumni şi picioare, Napoli a venit la margine pentru a-i calma pe fani.

Scene incredibile! O femeie a coborît la gard şi i-a întrebat pe jandarmii pregătiţi să intervină: "Daţi cu gaze? Ca să ştiu să plec acasă cu copilul". Forţele de ordine au reuşit să-i potolească pe bătăuşi fără să intervină în forţă. (Vezi galeria FOTO)
Min 37 - Şut de la 30 de metri al lui Bărbulescu - peste poartă;
Min 36 - Schimbare la Vîlcea: Accidentat de Baird, I. Stoica n-a mai putut continua. În locul lui a intrat Tătaru;
Min 35 - Şutul lui Săceanu din marginea careului e deviat în corner;
Min 34 - Galben luat de M. Cîrstoiu.
Min 32 - I. Stoica s-a ales cu arcada spartă după un duel aerian cu Baird.
Min 31 - Execuţie amuzantă la alb-albaştri: V. Gheorghe a centrat în careul advers, iar Ciucă a respins mingea în loc să o reia spre poartă. :)
Min 30 - Samson vede cartonaşul galben după un fault asupra lui Buşu;
Min 26 - Geantă încearcă din nou poarta: şut periculos de la 20 de metri, puţin pe lîngă;
Min 24 - Geantă, şut de la 16 metri, pe jos, a reţinut Hotoboc;
Min 23 - Ocazie mare pentru gazde: mingea a ajuns cu noroc la Baird, care s-a trezit cu ea la picior. Singur cu Matache, acesta a tras în portar!
Min 22 - A executat V. Gheorghe şi Mitici a trimis periculos cu capul, cu pămîntul, puţin peste poartă;
Min 21 - Bălan, pasă bună pe culoar pentru Goge, dar mijlocaşul a fost blocat în momentul şutului. Corner pentru Universitatea.
Min 18 - Şut pe lîngă al lui Goge. Matache atenţionat deja de arbitru că trage de timp;
Min 16 - Corner pentru oaspeţi. Execuţia este defectuoasă şi mingea trece prin spatele porţii;
Min 13 - Şut deviat al lui Goge respins de Matache. Arbitrul a fluierat însă fault la portar;
Min 5 - Schimbare la U Craiova: iese Ripoli, cu probleme musculare, intră Cl. Bălan. INFO Nou intratul la Ştiinţa e un vîrf de 19 ani, singurul atacant din lot care a înscris pînă acum în campionat;
Min 4 - V. Gheorghe trage imprecis de la marginea careului;
Min 2 - Ripoli şutează mult peste din 20 de metri;
Min 1 - A început meciul!

INFO: Suporterii Craiovei l-au luat în colimator pe Claudiu Niculescu. Fostul vîrf care a plecat de la Ştiinţa la Dinamo a fost primit cu înjurături.
INFO: Cu 20 de minute înaintea fluierului de start, în tribunele arenei din Roşiori erau aproximativ 2.000 de spectatori. Preţul unui bilet a fost de 10 lei, intrare generală.