FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #13

LIGA 2, etapa #13 // Patru goluri în FC Argeș - Farul, ultimul meci al etapei » Toate rezultatele + clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat luni, 21 octombrie 2019 16:45

Liga 2 a revenit rapid cu etapa #13, după intermediara disputată miercuri. Azi s-a jucat ultima partidă. FC Argeș - Farul 2-2.

În ultimul meci al etapei, FC Argeș și Farul au terminat la egalitate, 2-2. La pauză, piteștenii au avut 1-0, dar elevii lui Ianis Zicu au revenit și au trecut în avantaj. Pe final, în minutul 82, Marius Alexe a adus egalarea pentru FC Argeș.

Rapid n-a confirmat rezultatele bune înregistrate în ultimele etape, giuleștenii făcând un meci modest la Miercurea Ciuc, în care și-au creat prea puține faze de poartă. Unicul gol al partidei a venit în minutul 81, când Majzik a înscris din penalty. Rapid suferă astfel cea de-a treia înfrângere a sezonului și se situează pe locul 8 în liga secundă, la 6 puncte de primele două locuri.

UTA a câștigat derby-ul Vestului cu Poli Timișoara, scor 1-0, și urcă pe podium. U Cluj și liderul CS Mioveni au remizat într-un meci spectaculos, scor 2-2.

Stadionul „Motorul” din Arad s-a umplut cu mai bine de o jumătate de oră înaintea startului derby-ului Vestului. Fanii timișoreni au făcut deplasarea în număr mare, în timp ce arădenii au pregătit o scenografie specială.

Turris Turnu Măgurele, liderul din Liga 2 înaintea acestei runde, a făcut încă un pas greșit și a pierdut șefia clasamentului. Turris a fost învinsă de Dunărea Călărași, în deplasare, 2-3. Scorul la pauză a fost 3-0, după o repriză jenantă a oaspeților. Echipa lui Florin Bratu a încercat să revină după pauză, dar nu s-a mai ales cu ceva, chiar dacă gazdele au jucat în inferioritate timp de 40 de minute după eliminarea lui Lopez.

Cu Bratu pe bancă, fostul lider din Teleorman are o victorie, un egal și două înfrângeri.

• Vezi AICI statistici
  • UTA urcă pe podiumul Ligii 1 cu 23 de puncte și trei meciuri mai puțin disputate decât rivalele din fruntea clasamentului.

Vezi aici meciul integral:

UTA: Iacob - Tomozei, Melinte, F. Ilie, B. Stancu - D. Isac, R. Moise - Miculescu - Al. Ioniţă, Buhăcianu, C. Rus
Rezerve: Bolboaşă - Şeroni, Bustea, Hrezdac, Oroian, Lorenzi, Ursu
Antrenor: Laszlo Balint

ASU Poli: M. Contra - Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheş - Dros, C. Popescu - A. Manea, Ignea, Schieb - M. Axente
Rezerve: Murariu - Coadă, F. Trip, Zabun, D. Radu, Ungureanu, Vidrăsan
Antrenor: Mugur Guşatu

Ripensia - Daco-Getica 7-2

• Au marcat: Voinea '28 '78 '80, Chera '29 '75, Apro '52 '69 / Răducan '12, Socaci '90+1

„U” Cluj - CS Mioveni 2-2

Csikszereda Miercurea Ciuc - Rapid 1-0

Csikszereda: Bordas - Palmeș, Csonka, Slobodan, Majzik - Gonzalez, Casiadi - Szilard, Pinter, Erdei - Becze
Antrenor: Valentin Suciu

Rapid: Drăghia - Manole, Bonnin, Mallo - Voicu - Lazăr, Cârstocea - Crețu, Sefer, Roskopf - Hlistei
Rezeve: Tătaru, Babaua, Piriz, Pănoiu, Dulca, Goge, Labeau
Antrenor: Daniel Pancu

Gloria Buzău - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 0-0

Metaloglobus - CSM Reșița 1-0

Dunărea Călărași - Turris Turnu Măgurele 3-2

Dunărea Călărași: Calancea - Al. Sîrbu, Şandru, Crişan, Lopez, Mendy - Preoteasa, Tudoran, Marrone, - Ekollo, Rusu
Antrenor: Cristian Pustai

Turris: Duţu - Juncănaru, Mitrea, Pîrvulescu, Ispas, Savin - Haită, Negruţ, Pană, Ciobanu - Fl. Radu
Antrenor: Florin Bratu

Sportul Snagov - Pandurii Târgu Jiu 3-2

Petrolul Ploiești - Concordia Chiajna 3-0

Petrolul: Avram - Bărboianu, Olau, Manolache, Ţicu - Meza Colli, Cioinac - Tudor, Gavrilă,  Deac - Gnabouyou
Antrenor: Flavius Stoican

Concordia: Costache - Paliu, Albu, Dobrosavlevici, Fota - Hamzaoui, L. Ion, Ciucureanu - C. Neagu, Batin, Bari
Antrenor: Erik Lincar

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!