FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U20

Germania U20 - România U20 4-0 » Încă un eșec usturător pentru naționala lui Bogdan Lobonț

Germania U20 - România U20 / foto: frf.ro

Articol de GSP - Publicat luni, 11 octombrie 2021 15:16 / Actualizat luni, 11 octombrie 2021 18:06

România U20 a rezistat timp de o oră în fața reprezentativei similare a Germaniei. Nemții s-au dezlănțuit însă după minutul 60 și au înscris de patru ori în poarta naționalei lui Bogdan Lobonț (4-0).

La patru zile după victoria obținută în fața Cehiei, scor 2-1, naționala U20 a disputat un amical tare împotriva Germaniei U20. Iar băieții lui Bogdan Lobonț au rezistat eroic timp de mai bine de o repriză în fața nemților.

Diferența a început să-și spună cuvântul după pauză, în momentul în care defensiva nu a mai putut stopa atacurile tot mai agresive ale Germaniei.

Germania U20 - România U20 4-0. Ne-am prăbușit după pauză!

Declinul a început în minutul 60, atunci când nemții au deschis scorul prin Nebel, dintr-un penalty comis de Duțu. 13 minute mai târziu, Germania U20 a profitat de o uriașă greșeală de arbitraj, iar Kehrer, dintr-o poziție evidentă de ofsaid, n-a avut milă de Otto Hindrich

Prăbușiți, „tricolorii” au mai încasat două goluri în final. Kehrer a făcut „dubla”, pe lista marcatorilor trecându-și numele și Tan-Kenneth Schmidt.

E al doilea eșec usturător suferit toamna aceasta de naționala U20 a lui Bogdan Lobonț. Pe 6 septembrie, pierdeam în fața Angliei U20, scor 1-6.

Germania U20 - România U20 4-0

• Au marcat: P. Nebel 60 p., Kehrer 73, 87, Schmidt 86

Echipa de start aleasă de Bogdan Lobonț: Hindrich - Coubiș, Giafer, Duțu, Grosu, Perianu, Grameni (cpt.), Mărginean, Buta, Mustacă, C. Dumitru
Echipa de start a Germaniei: Gebhardt - Atemona, Lawrence, Schmidt - Asta, Tauer, Weibhaupt - Nebel, Rohl - Kehrer, Beier

Lotul convocat de Bogdan Lobonț pentru meciurile cu Cehia U20 și Germania U20

PORTARI: Otto Hindrich (CFR Cluj), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii), Alexandru Silveanu (Concordia Chiajna)

FUNDAȘI: Darius Grosu (Metaloglobus), Eduard Duțu (Montevarchi/Italia), Matei Ilie (Padova/Italia), Deniz Giafer (Dinamo București), Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Gabriel Buta (Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia)

MIJLOCAȘI: Ovidiu Perianu (FCSB), Andrei Mărginean (ACR Messina/Italia), Soma Casiadi Bako (Csikszereda), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Constantin Grameni (Farul Constanța), Darius Ghindovean (Duisburg/Germania), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Ahmed Bani (Dinamo București), Alexandru Oroian (Hermannstadt)

ATACANȚI: Cristian Dumitru (FC Argeș), Robert Mustacă (Unirea Slobozia), Andrei Istrate (Politehnica Iași), Toni Suciu (CSC Șelimbăr)

Citește mai multe știri de spre echipele naționale ale României:

4 „tricolori”, analizați de un fost antrenor de la națională: „O «găselniță» extraordinară” / „Poate fi următorul fundaș central de neclintit”

Viorel Moldovan știe care este fotbalistul capabil să aducă victoria României în fața Armeniei: „S-a întors pe cai mari. Știe jocul combinativ pe spații reduse”