Articol de GSP - Publicat vineri, 02 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 03 septembrie 2011 00:15
Debutant în echipa naţională la meciul cu Luxemburg din această seară (2-0), Alexandru Măţel a început să prindă curaj şi se gîndeşte serios la calificarea la Campionatul European din 2012.
Lăudat atît de selecţioner cît şi de colegii din echipă, jucătorul Astrei Ploieşti spune că ar da orice ca să prindă cîteva minute împotriva Franţei, în meciul de marţi, de pe Naţional Arena.
"Mă simt foarte bine şi ţin să-i mulţumesc domnului Piţurcă pentru că a avut încredere în mine. Nu mă aşteptam să înceapă luxemburghezii atît de bine, dar ne-am revenit repede. Sper din tot sufletul să rămîn în apropierea naţionalei, depinde numai de mine dacă voi mai reveni la prima reprezentativă.
Partida cu Franţa este extrem de importantă pentru noi, decide campania aceasta. Dacă vom cîştiga cu Franţa cred că ne vom califica la europene. Mi-aş dori să joc şi eu cîteva minute pe Naţional Arena, dar ştiu că Săpunaru va începe ca titular", a spus Măţel la televiziunea sportro.
România s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare cu Luxemburg din această seară, ambele goluri fiind semnate de Gabi Torje.
Clasament Grupa D
1. Franţa 7 5 1 1 11-3 16p
2. Bosnia 7 4 1 2 10-7 13p
2. Belarus 8 3 3 2 6-4 12p
4. România 7 3 2 2 10-6 11p
5. Albania 6 2 2 2 4-6 8p
6. Luxemburg 8 0 1 7 1-15 1p
Meciuri jucate pe 2 septembrie:
Luxemburg - ROMÂNIA 0-2
Belarus - Bosnia 0-2
Albania - Franţa 1-2
Ce meciuri mai sînt de jucat:
6 septembrie: ROMÂNIA - Franţa; Bosnia - Belarus; Luxemburg - Albania
7 octombrie: Bosnia - Luxemburg; ROMÂNIA - Belarus; Franţa - Albania
11 octombrie: Albania - ROMÂNIA; Franţa - Bosnia