FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ANDORRA 4-0

Selecționerul Andorrei a identificat momentul-cheie al meciului cu România: „Ne-a dat peste cap. Începuserăm bine jocul”

Koldo Alvarez // foto: Imago Images +39   FOTO
Koldo Alvarez // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 16 octombrie 2023 10:13 / Actualizat luni, 16 octombrie 2023 10:40

Koldo Alvarez (53 de ani), selecționerul echipei naționale din Andorra, a comentat înfrângerea cu România din etapa 8 a preliminariilor, scor 0-4.

Fost jucător în eșaloanele inferioare din Spania, Koldo Alvarez a opinat că golul de 1-0, înscris de Nicolae Stanciu în minutul 23, i-a destabilizat pe elevii săi.

Calcule pentru calificarea României la EURO 2024 » Două certitudini după victoria la scor cu Andorra și șocul din Elveția - Belarus
România - Andorra 4-0

Concluziile selecționerului din Andorra după 0-4 cu România

„A fost un meci complicat și, mai presus de toate, rămânem cu un rezultat dificil de explicat.

Cred că am intrat bine în joc și până la primul gol am reușit ce ne-am propus, dar acea reușită ne-a dat peste cap și nu am putut repeta ce făcuserăm bine în prima parte a meciului.

În partea a doua am suferit mai puțin, am jucat mai calm, însă România ne-a dejucat foarte bine”, a comentat Koldo, conform publicației BonDia.

Românii au înscris o singură dată în partea a doua, prin Florinel Coman, la scurt timp după pauză.

Koldo Alvarez, nemulțumit de arbitraj

Un alt aspect comentat de Koldo Alvarez a fost arbitrajul. Selecționerul andorran consideră că „centralul” Kristo Tohver a fost prea sever. Acesta a acordat 7 cartonașe galbene jucătorilor din Andorra, două fundașului Moises San Nicolas, care a fost astfel eliminat în prelungirile partidei.

„Au fost trei cartonașe galbene până în minutul 11 al meciului, iar logica spune că în acest context vei termina meciul cu un jucător în minus, așa cum s-a și întâmplat din cauza eliminării lui Moi. Cred că au fost excesive”, a spus Alvarez.

Andorra va încheia campania de calificare cu meciuri împotriva Belarusului (18 noiembrie) și Israelului (21 noiembrie).

Mai multe știri despre România - Andorra:

Presa din Andorra, fără milă după 0-4 în România: „Parcă au jucat copiii cu adulții. Ne-au dominat complet”

Florinel Coman, după România - Andorra: „De când am văzut grupa ne-am gândit că putem ajunge pe primul loc”