GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  ANGLIA - SUA 1-2

SUA, a treia finală la rând de CM! Gestul lui Alex Morgan a creat polemici, iar Hillary Clinton a intervenit

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2019 13:20

Statele Unite s-au calificat dramatic în fața Angliei, 2-1, după ce căpitanul Houghton a ratat din penalty şansa egalării. Celălalt căpitan, Morgan, şi-a ironizat adversarele celebrând al doilea gol. SUA va juca finala Mondialului feminin cu învingătoarea dintre Olanda și Suedia.

Anglia n-a putut împiedica marşul americancelor spre o nouă finală de Mondial, a treia consecutivă.

A cedat dramatic (1-2), după ce a egalat şi a avut şansa de a împinge meciul în prelungiri, dar căpitanul Houghton a ratat un penalty în minutul 83, apoi a rămas în inferioritate şi totul s-a terminat! Golurile lui Press şi Morgan au semnat sentinţa, într-un thriller care a născut din nou polemici din cauza campioanelor mondiale en-titre.

„Felicitări pentru ceai”

Nu a mai fost Rapinoe, inamicul preşedintelui Trump, ci chiar căpitanul SUA a provocat reacţii controversate prin modul cum a celebrat al doilea gol!

Alex Morgan a mimat că duce la gură şi bea o ceaşcă de ceai, unii interpretând ca o ironie la adresa tabietului britanic, alţii ca o aluzie la „Boston Tea Party”. Iar un ziarist BBC, Piers Morgan, ca pe o declaraţie de război! „Felicitări că aţi câştigat acel ceai”, le-a transmis Hillary Clinton.

Alex Morgan, 6 goluri la acest CM, explicând poate cât de uşor a fost să înscrie contra Angliei.

A doua finalistă se decide dintre Olanda și Suedia.

Gigi Becali anunță un nou transfer: „Trebuie să-l luăm neapărat” + Bogdan Andone, în umbră: „Eu și Alexandru Tudor ducem echipa în Europa”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”