GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  LIGA ELITELOR U17

FINALA LIGII ELITELOR U17 // VIDEO+FOTO LPS Banatul - Viitorul 1-4 » Academia Hagi a mai câștigat un trofeu!

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2019 14:31

Echipa U17 a Viitorului a câștigat finala Ligii Elitelor, disputată contra celor de la LPS Banatul Timișoara, cu scorul de 4-1.

Astfel, la o zi după ce a câștigat Cupa României cu echipa de seniori, Gheorghe Hagi a mai obținut un trofeu, de această dată pentru palmaresul Academiei.

În meciul disputat la Centrul Național Buftea, constănțenii s-au impus la o diferență de trei goluri în fața bănățenilor.

Viitorul a deschis scorul încă din minutul 3, prin reușita lui Voicu, jucător care a stabilit rezultatul primei reprize, 1-0.

În partea secundă a jocului, constănțenii s-au dezlănțuit. Au marcat trei goluri în trei minute. Munteanu a reușit „dubla”, în minutele 50, respectiv 51, iar Ilie și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 53.

Bănățenii au marcat golul de onoare, în minutul 83, când Tymoș l-a învins în careul mic pe portarul constănțenilor.

Pentru Viitorul a jucat și Nicolas Popescu, fiul lui Gică Popescu, introdus pe teren în minutul 66. E primul titlu de campion al său.

+4 FOTO

• În semifinale, Viitorul U17 a trecut de Csikszereda Miercurea Ciuc U17, în două rânduri (6-2 în tur și 3-1 în retur).
  • De cealaltă parte, LPS Banatul s-a impus în fața celor de la FCSB, cu scorul de 6-0, după ce în tur, cele două formații au remizat, scor 3-3.

Finala mică a fost câștigată de Csikszereda Miercurea Ciuc, la loviturile de departajare. FCSB a condus din minutul 6, până în minutul 89, când ciucanii au restabilit egalitatea, ducând meciul în prelungiri.

LPS Banatul - Viitorul 1-4 (Tymoș 83 / Voicu 3, Munteanu 50, 51, Ilie 53)

LPS Banatul: Ștefan (Dogaru 78) - Maric, Sturzu (Bostan 70), Gladun, Benea (Ilie 58) - Derbac, Nikolic, Simedru (Tismoran 78) - Vasluian (Tymoș 58), Mitrov, Giurgiu
Antrenor: Cristian Petcu

Viitorul: Stănciulescu - Grosu, Dănuleasa, Bută (Popescu 66), Lazăr (Bileca 72) - Voicu (Mălăele 66), Bîrzu, Grameni - Ilie, Bodișteanu (Mihai 62), Munteanu (Mustacă 72)
Antrenor: Constantin Fălina

Meciul a fost liveVIDEO aici:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!