GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Spania - Olanda audienţă cu 50 la sută mai mică ca-n 2010 şi sub Brazilia - Croaţia!

Articol de - Publicat sambata, 14 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 15 iunie 2014 12:30

Meciul zilei de ieri de la Campionatul Mondial, dintre Spania şi Olanda, terminat cu victoria clară, a "portocalei mecanice" 5-1 a produs prima surpriză a turneului final. Şi nu doar în ceea ce priveşte scorul partidei, dar şi la numărul celor care au văzut meciul pe TVR 1.
Postul public de televiziune a fost din nou lider de piaţă, fără nici o şansă pentru Pro TV, Kanal D sau Antena 1, dar a obţinut un scor mult mai mic faţă de finala Mondialului din 2010! Ieri, meciul a fost urmărit de aproximtiv 1.737.000 de telespectatori la nivel naţional, obţinînd un rating de 9,5% şi o cotă de piaţă de 22,8%!

Şi la nivel urban, TVR 1 a fost lider de piaţă, puţin peste 1 milion de români urmărind victoria lui Robben şi compania. Minutul de aur al meciului pe stadionul din Salvador a fost înregistrat pe TVR 1 cu cîteva minute înainte de finalul primei reprize, atunci cînd 2.178.000 de români se uitau la meci.

SPANIA - OLANDA
Făcînd o comparaţie cu finala Campionatului Mondial din Africa de Sud, la meciul de atunci s-au uitat 3.335.000 telespectatori (16,5% rating şi o cotă de piaţă de 43,3%), aproape dublu faţă de acum!

»»»

Primul meci al zilei de ieri din Brazilia, dintre Mexic şi Camerun, terminat 1-0 pentru Mexic a întregistrat o audienţă de 5,1% şio cotă de piaţă de 16,3%. Astfel 937.000 de persoane erau în faţa micilor ecrane în timpul partidei. TVR 1 s-a clasat pe poziţia a doua în intervalul orar 19:00 - 21:00, fiind devansat cu doar 1.000 de telespectatori de Pro TV. La Kanal D s-au uitat 591.000 de persoane, iar pe poziţia a patra s-a clasat Antena 1 cu 447.000 de privitori. Minutul de aur al meciului s-a înregistrat la 20:52, cînd 1.535.000 de români erau cu ochii pe TVR 1.