INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - BURNLEY

FOTO Arsenal pune presiune pe City » „Tunarii” s-au impus cu Burnley și i-au egalat pe „cetățenii” lui Guardiola

FOTO Imago Images +7   FOTO
FOTO Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 noiembrie 2023 19:02 / Actualizat sambata, 11 noiembrie 2023 19:18

Arsenal a câștigat cu Burnley, 3-1, în etapa cu numărul #12 din Premier League. „Tunarii” au egalat-o pe Manchester City în clasament.

Arsenal a dominat meciul de la început și a fost aproape de gol prin Saka. Vedeta echipei londoneze a șutat din apropiere, dar portarul Trafford a împins mingea în bară cu mare dificultate. Trossard a fost cel care a deschis scorul, înainte de pauză, cu riscul unei accidentări grave.

Arsenal - Burnley/ foto: Imago Images
+3 FOTO

S-a aruncat în stil kamikaze spre o centrare a lui Saka și a reușit să împingă mingea în poartă. Doar că, din inerție, nu s-a mai oprit și s-a lovit rău cu spatele de bară. A primit îngrijiri medicale și a fost pus pe picioare în cele din urmă, reușind să joace și în repriza a doua.

Marius Șumudică, la a treia victorie la rând » Maxim și Drăguș au marcat pentru succesul lui Gaziantep
TURCIA

Arsenal, victorie lejeră cu Burnley

De nicăieri, Burnley a reușit să egaleze, însă jucătorii lui Kompany s-au bucurat doar 3 minute. Brownhill a marcat cu un șut deviat, care l-a păcălit pe Raya, însă Saliba i-a readus repede în avantaj pe „tunari”. Stoperul francez l-a păcălit pe portarul advers, s-a furișat prin spatele lui la un corner și i-a luar fața când centrarea lui Trossard a ajuns în careul mic.

A trimis fără emoții mingea în poartă, cu capul. Cireașa de pe tort a fost pusă de Zinchenko, în minutul 74. Ucraineanul a reușit un gol superb, cu stângul. A trimis din drop direct în vinclu, Trafford a fost simplu spectator.

Arsenal a rămas în 10 pe final, după eliminare lui Vieira în minutul 83, însă nu a avut emoții absolut deloc și a egalat-o pe Manchester City la puncte (27). „Cetățenii” au meci duminică, pe Stamford Bridge, cu Chelsea (ora 18:30).

Burnley a rămas cu 4 puncte și e una dintre candidatele serioase la retrogradare.

Clasamentul din Premier League

FINAL. Arsenal - Burnley 3-1

+3 FOTO

Arsenal - Burnley, echipele de start

Arsenal (4-3-3): Raya - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Havertz, Jorginho, Rice - Saka, Trossard, Martinelli
Rezerve: Ramsdale, Elneny, Ibrahim, Kiwior, Nelson, Nketiah, Sagoe, Vieira, Walters
Antrenor: Mikel Arteta

Burnley (4-4-2): Trafford - Vitinho, Beyer, O'Shea, Taylor - Gudmundsoon, Berge, Brownhill, Koleosho - Rodriguez, Amdouni
Rezerve: Vigouroux, Bruun Larsen, Cullen, Delcroix, Obafemi, Odobert, Ramsey, Redmond, Roberts
Antrenor: Vincent Kompany

Cum l-a impresionat Lionel Messi pe Ovidiu Hațegan: „Niciodată nu a făcut asta”
ARBITRAJ
Radu Drăgușin a fost ales jucătorul meciului. Ce au scris ziarele din Italia despre fundașul român