INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - HUESCA 8-2

BARCELONA - HUESCA // Ce nebunie de meci! Barcelona a dezmembrat-o pe Huesca, după ce a fost condusă

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 septembrie 2018 21:29

Barcelona a arătat și în această seară că e principala favorită pentru o nouă încoronare în La Liga. Catalanii au distrus-o pe Camp Nou pe nou-promovata Huesca, scor 8-2.

Începutul a fost abrupt pentru Barcelona, care s-a văzut condusă încă din minutul 3, după golul lui Cucho.

Totuși, echipa lui Valverde a înscris rapid 3 goluri, obținând un avantaj liniștitor: au înscris Messi și Suarez, catalanii fiind ajutați și de autogolul lui Pulido.

Huesca a mai înscris o dată înainte de pauză, prin Gallar, dar Barcelona s-a dezlănțuit complet în repriza secundă, înscriind alte 5 goluri. Dembele, Rakitic, Messi, Alba și Suarez au completat o seară de vis pentru fanii blaugrana.

• În 2011, Huesca suferea o altă umilință de proporții în fața Barcelonei, 1-8 în Copa del Rey.

Barcelona e lider în La Liga după 3 etape, cu 9 puncte și un golaveraj de 12-2. Catalanii sunt la egalitate cu Real Madrid, echipa lui Lopetegui având însă un golaveraj mai modest, 10-2. Pe 3 e Celta Vigo, cu 7 puncte.

Barcelona - Huesca 8-2
Au marcat: Messi '16, '61, a.g. Pulido '24, L. Suarez '39, 90+1 p. O. Dembele '48, Rakitic '52, J. Alba '81 /  Cucho '3, Gallar '42

Echipele de start:

Barcelona: ter Stegen - S. Roberto, Pique, Umtiti, J. Alba - Rakitic, Busquets, Coutinho - Messi, Suarez, Dembele
Rezerve: Cillessen, El haddadi, Lenglet, Arthur, N. Semedo, Malcom, A. Vidal
Antrenor: Ernesto Valverde

Huesca: Werner - Miramon, Pulidp, Etxeita, Lusinho - Gallar, Musto, Melero, Gomez - Longo, Cucho
Rezerve: Santamaria, Avila, Ferreiro, Gurler, Insua, Saestre, R. Semedo
Antrenor: Leo Franco