INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BORUSSIA DORTMUND - SCHALKE 4-0 » N-au simțit pauza! Victorie clară în „Revierderby” pentru galben-negri, care s-au apropiat la un punct de Bayern Munchen

Borussia a învins-o categoric pe Schalke // Sursă foto: Guliver/gettyimages +12   FOTO
Borussia a învins-o categoric pe Schalke // Sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 mai 2020 09:13

„Revierderby”, duelul dintre Borussia Dortmund - Schalke, a fost câștigat clar de gazde, scor 4-0 (Haaland '28, Guerreiro '45, 63 T. Hazard '48).

Erling Haaland a deschis scorul pentru Borussia în minutul 28. Acesta a reluat excelent centrarea primită de la Thorgan Hazard și a reușit al 10-lea său gol în Bundesliga.

Replica lui Schalke a ezitat să apară, iar tabela arăta 2-0 la pauză. Guerreiro a punctat chiar în minutul 45, după un șut la colțul lung din lateral.

Borussia și-a continuat recitalul și în actul secund. Hazard a dus scorul la 3-0 în minutul 48, după un contraatac excelent al echipei lui Favre. Guerreiro a stabilit scorul final al partidei în minutul 63, trecându-și în cont o „dublă”.

În urma acestei victorii, Dortmund s-a apropiat de liderul Bayern Munchen la un singur punct, însă campiona Germaniei poate mări avansul în cazul unui rezultat pozitiv obținut mâine în duelul cu Union Berlin.

Cum s-au bucurat jucătorii celor de la Borussia Dortmund după goluri » Radamel Falcao este contrariat: „Există vreun motiv pentru asta?”

Imagini nemaivăzute în Bundesliga » Cum arată băncile de rezervă

La finalul partidei, jucătorii celor de la Borussia Dortmund au simulat gestul celebrării victoriei în fața tribunelor goale:

Dortmund - Schalke 4-0

• Au marcat: Haaland '28, Guerreiro '45, 63, T. Hazard '48
+8 FOTO

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

AICI ai clasamentul din Bundesliga actualizat live!

BORUSSIA DORTMUND: Bürki - Piszczek (c), Hummels, Akanji - Hakimi, Dahoud, Delaney, Guerreiro - Brandt, Haaland, Reyna
Antrenor: Lucian Favre

SCHALKE 04: Schubert - Todibo, Sane, Nastasic - Kenny, Serdar, McKennie,  Oczipka (c) - Caligiuri, Harit - Raman
Antrenor: David Wagner

Vezi AICI programul etapei #26 din Bundesliga!

Citește mai multe știri despre Bundesliga:

Situație incredibilă în Bundesliga! Ce inconștiență: de ce antrenorul lui Augsburg ratează startul competiției!

Dezvăluiri incredibile despre tehnicile sadice ale unui antrenor uriaș din Bundesliga: „Îi plăcea să te umilească. Nu avea respect, nu credea că ești accidentat”