INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

PSG, spectaculoasă în prima etapă a sezonului de Ligue 1 » „Foarfecă” Messi, hat-trick de assisturi pentru Neymar

Messi a înscris din „foarfecă” cu Clermont // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 august 2022 07:14 / Actualizat duminica, 07 august 2022 07:23

PSG a zdrobit-o pe Clermont în prima etapă a noului sezon de Ligue 1, 5-0, cu „dublă” Lionel Messi și 3 pase de gol ale lui Neymar.

La primul meci de campionat cu Christophe Galtier pe bancă și proaspăt încununată supercampioană a Franței, PSG a început sezonul de Ligue 1 în cel mai bun mod posibil.

Deși a jucat pe teren propriu, Clermont nu a avut nicio șansă în fața vedetelor aliniate de Galtier. La doar 9 minute de la start, Neymar a deschis scorul. Pasă lungă Sarabia, deviere Messi, preluare și șut Neymar.

S-a prăbușit » Motivul izbucnirii lui Dică: a fost cel mai slab de la FCSB în ultimele 3 meciuri!
FCSB - CS Mioveni 1-1

PSG, spectacol pe terenul lui Clermont

Fundașul dreapta Achraf Hakimi a dublat avantajul lui PSG în minutul 26. Neymar i-a pasat în careul advers, Hakimi și-a calculat ideal pașii și a șutat puternic, sub bară.

Până la pauză s-a făcut 3-0, cu gol Marquinhos în minutul 38. Neymar a centrat din lovitură liberă, iar fundașul brazilian a reluat cu capul de la 7 metri de poartă.

Au urmat 40 de minute fără gol marcat, apoi a venit rândul lui Lionel Messi să-și treacă numele pe tabela marcatorilor. Mai întâi în minutul 80, când Neymar i-a pasat scurt, în apropierea careului mic, iar Messi a reluat din prima, apoi 6 minute mai târziu.

A fost, de altfel, cel mai frumos gol al meciului. Pasă lungă Paredes, peste apărare, preluare pe piept și reluare din „foarfecă” a Balonului de Aur.

PSG a început astfel sezonul cu dreptul, la fel cum au făcut-o Monaco și Lyon. Pentru campioană urmează un meci cu Montpellier, pe teren propriu. Etapa viitoare, Clermont va juca la Reims.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Alexandru Maxim, gol superb în prima etapă din Turcia » Execuție la „păianjen”

Olimpiu Moruțan, debut cu stângul la Pisa » Eliminat din Cupa Italiei încă din primul tur

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”