INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIORENTINA - PARMA 3-3

FOTO+VIDEO. Fiorentina - Parma 3-3 » Românii au intrat și au „dinamitat” terenul Fiorentinei: Mihăilă, gol din faza lucrată de Man și pasă de gol! » Ghinionul a lovit însă în prelungiri

Fiorentina și Parma au remizat în runda #26 din Serie A, scor 3-3. Valentin Mihăilă, introdus la pauză, și Dennis Man, aruncat în luptă în minutul 62, și-au pus amprenta asupra jocului. +18   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 martie 2021 18:15 / Actualizat duminica, 07 martie 2021 19:20

Vezi AICI programul și rezultatele din runda 26 din Serie A

Fiorentina a deschis scorul la jumătatea primului act, prin Martinez Quarta (28). În ciuda golului reușit de Kucka din penalty (31), tot gazdele au intrat în avantaj la pauză, după reluarea spectaculoasă a lui Milenkovic (42).

Mihăilă, intodus la pauză, a contribuit decisiv la golul doi marcat de Parma. Centrarea deviată a acestuia din flancul drept a fost fructificată de Kurtic, nemarcat în careul viola, pentru 2-2 (72).

Finalul a fost incendiar! Dennis Man a ratat cea mai mare șansă de gol de când se află la Parma în minutul 87, lovitura de cap a românului trecând milimetric pe lângă poartă. D'Aversa a îngenuncheat după ocazia celui mai scump transfer reușit de „cruciați” în mercato.

+14 FOTO

În minutul 90, Mihăilă a izbutit primul gol în Serie A! La fază a participat și Man, care i-a pasat „în gaură” lui Inglese, italianul fiind cel care l-a angajat decisiv în fața porții pe fostul jucător al Craiovei.

Parma a ratat victoria incredibil, chiar înainte de final, după autogolul semnat de Iacoponi în prelungiri (90+4).

Fiorentina - Parma, echipele de start:

Fiorentina: Dragowski – Milenkovic, Pezzella, Martinez Quarta – Malcuit, Amrabat, Pulgar, Borja Valero, Biraghi – Eysseric - Vlahovic
Rezerve: Trraciano, Rosati, Venuti, Olivera, Montiel, Callejon, Caceres, Bonaventura, Bianco, Barreca, L.Munteanu
Antrenor: Cesare Prandelli

Parma: Sepe – Iacoponi, Bani, Laurini, Pezzella – Hernani, Brugman, Kurtic – Kucka – Karamoh, Gervinho
Rezerve:  Colombi, Alves, Brunetta, Busi, Cyprien, Gagiolo, Grassi, Inglese, Osorio, Pelle, Man, Mihăilă
Antrenor: Roberto D'Aversa

VIDEO. Ciprian Marica despre transferul lui Man la Parma: „Trebuie să aibă încredere în ceea ce poate. Cu siguranță va reuși”

AC Milan, preluată de un afacerist din Republica Moldova: „Această achiziție va împlini dorința de a fi implicat activ în sport”

Cristiano Ronaldo, odihnit pentru meciul decisiv cu Porto din Liga Campionilor » Alvaro Morata, spectacol cu Lazio

Playtech: Dana Budeanu este desființată de o vedetă TV. În ce hal a putut s-o jignească