INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - UNITED 0-0

Liverpool - Manchester United 0-0 » „Diavolii” au rezistat asaltului de pe Anfield și își păstrează primul loc

FOTO IMAGO +19   FOTO
FOTO IMAGO

Articol de - Publicat duminica, 17 ianuarie 2021 18:57 / Actualizat duminica, 17 ianuarie 2021 20:37

Liverpool și Manchester United au încheiat la egalitate, scor 0-0, în runda #19 din Premier League.

Vezi AICI programul și rezultatele din etapa #19 din Premier League

Pe Anfield Stadium, Liverpool și Manchester United s-au întâlnit pentru a 205-a oară, într-unul dintre cele mai așteptate derby-uri dintre cele două formații din ultimii ani.

Manchester United rămâne în continuare pe primul loc, iar ultima dată când trupa de pe Old Trafford a ocupat prima poziție în această perioadă a anului a fost în sezonul 2012/13, când a triumfat în Premier League la ultimul sezon al lui Sir Alex Ferguson pe banca „diavolilor roșii”.

Bruno Fernandes, singura ocazie din prima repriză în Liverpool - Manchester United

Liverpool a dominat prima parte a meciului, fără mari ocazii, dar Bruno Fernandes a fost cel mai aproape de a înscrie, la singura șansă de gol a celor de la United. Fernandes a executat o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară.

Arbitrul Paul Tierney a prelungit repriza cu un singur minut, iar trupa lui Ole Gunnar Solskjaer a încheiat prima parte a meciului fără șut pe spațiul porții lui Alisson.

Ocazii uriașe în finalul partidei

Repriza a doua a continuat în același ritm static până în minutul 76, când United a fost, din nou, aproape de a deschide scorul, prin același Bruno Fernandes. Starul portughez a primit o pasă de la Luke Shaw, dar acesta nu a reușit să îl învingă pe Alisson din 10 metri.

La faza imediat următoare, Thiago Alcantara a șutat în vinclu, dar De Gea a avut o intervenție extraordinară și a păstrat tabela intactă. Ocaziile au continuat, iar Paul Pogba a fost și el aproape de deschiderea scorului, dar Alisson și-a salvat încă o dată echipa și a respins mingea în corner.

United rămâne fără victorie pe Anfield Stadium

Marele derby al fotbalului englez dintre Liverpool și Manchester United s-a încheiat cu o remiză albă. Ultima victorie „diavolilor roșii” pe Anfield Stadium a fost exact în urmă cu 5 ani, pe 17 ianuarie 2016, când United s-a impus la limită, scor 1-0, prin golul marcat de Wayne Rooney, legendarul atacant care și-a anunțat retragerea în urmă cu câteva zile.

LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED, echipele de start:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Robertson, Henderson, Fabinho, Alexander-Arnold - Wijnaldum, Thiago, Shaqiri - Mane, Firmino, Salah
Rezerve: Kelleher, Jones, Milner, Minamino, Origi, Oxlade-Chamberlain, Phillips, N. Williams, R. Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

UNITED (4-2-3-1): De Gea - Shaw, Maguire, Lindelof, Wan-Bissaka - Fred, McTominay - Martial, Fernandes, Pogba - Rashford
Rezerve: Henderson, Bailly, Cavani, Greenwood, Mata, Matic, Telles, Tuanzebe, Van de Beek
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Stadion: Anfield (Liverpool)
Arbitru: Paul Tierney

Clasament Premier League:

VIDEO. Rivalitatea uriașă dintre Liverpool și Manchester United

Un fost câștigător de Liga Campionilor se va duela cu Zlatan Ibrahimovic pentru postul de titular la AC Milan

3 fotbaliști români implicați în Sassuolo - Parma: Chiricheș, Mihăilă și un nume-surpriză!