INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - JUVENTUS 1-2

NAPOLI - JUVENTUS 1-2 // VIDEO+FOTO » Game over! Campioana se impune dramatic pe terenul echipei lui Chiricheș și închide orice calcule la titlu

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 martie 2019 22:07

Juventus și-a consolidat prima poziție în Serie A după victoria de pe terenul lui Napoli, următoarea clasată, scor 2-1. În acest moment, între cele două sunt 16 puncte diferență, cu 12 etape rămase de jucat!

Pentru oaspeți au marcat Pjanici în minutul 28 și Emre Can cu 6 minute înainte de finalul unei primei reprize încinse. Napoli a înscris prin Callejon după o oră de joc, însă n-a mai avut puterea să egaleze, deși în minutul 84 a beneficiat de un penalty, pe care Insigne l-a irosit cu un șut în bară.

Partida n-a fost lipsită de incidente. Portarul Meret a fost eliminat în minutul 25, după o intrare în marginea careului asupra lui Ronaldo. Ospina i-a luat locul lui Milik pentru a intra în poarta gazdelor. Pjanici a primit și el al doilea galben în minutul 47.

Vlad Chiricheș a fost rezervă neutilizată la gazde

Juventus e lider detașat în Serie A, cu 72 de puncte, în timp ce Napoli e pe poziția secundă, cu 56 de puncte. Pe locul 3 e AC Milan, cu 48 de puncte.

NAPOLI - JUVENTUS 1-2 (Callejon 61 / Pjanici 28, Can 39)