Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   REAL MADRID - AS ROMA 2-1

VIDEO+FOTO Real Madrid, victorie în ultimul amical, 2-1 cu AS Roma! Gareth Bale a făcut show: gol și pasă de gol de 30 metri

Miercuri, 08 August

Real Madrid a câștigat ultimul amical din SUA, 2-1, după o prestație excelentă a lui Gareth Bale.

După plecarea lui Cristiano Ronaldo la Juventus, galezul Gareth Bale, 29 de ani, a devenit principalul star de la Real Madrid. În meciul cu AS Roma, acesta a fost cel mai bun fotbalist de pe teren, având o evoluție entuziasmantă.

În minutul 2, Bale a dat o pasă de gol de excepție, de 30 de metri, cu exteriorul, pentru Marco Asensio. Spaniolul a rămas singur cu portarul Romei și a marcat cu un șut din careu.  În minutul 15, Bale și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Galezul a luat o acțiune pe cont propriu și a marcat cu un șut de la 14 metri.

Golul celor de la Roma a fost marcat de mijlocașul Kevin Strootman, în minutul 83. Olandezul a înscris cu un șut din 7 metri.

Real Madrid - AS Roma 2-1

Au marcat: Asensio 2, Bale 15 / Strootman 83

Real Madrid: Navas - D. Carvajal, Sergio Ramos, Nacho, Rodriguez - Ceballos, Kroos, Isco - Bale, Benzema, Asensio
Au mai jucat: De Tomas, Galache, Leon, M.Llorente, Lucas, Mayoral, Odegaard, Vinicius, Sanchez, F. Valverde
Antrenor:Julen Lopetegui

AS Roma: Olsen - Florenzi, Fazio, Marcano, Kolarov - Cristante, De Rossi, Pastore - El Shaarawy, Dzeko, Perotti
Au mai jucat: Mirante, A. Coric, Gonalons, J. Jesus, Karsdorp, J.Kluivert, Manolas, Lu. Pellegrini, D.Santon, Schick, Strootman
Antrenor: Eusebio Di Francesco