INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  PRELIMINARII CM 2018

VIDEO Blat la Vilnius?! Un meci din preliminariile CM2018 este anchetat de FIFA

Novikovas închide tabela la Vilnius, din penalty

Articol de - Publicat luni, 31 octombrie 2016 00:00

Meciul Lituania - Malta 2-0, disputat pe 11 octombrie în grupa F, este anchetat de FIFA.

Forul mondial a primit avertismente chiar înaintea meciului, de la sistemul care monitorizează piața pariurilor. Și cu doar câteva minute rămase până la primul fluier și-a trimis delegatul în cabinele celor două echipe, pentru a le atrage atenția că s-a mizat neobișnuit de mult pe o victorie a gazdelor la două sau mai multe goluri diferență.

Până la urmă, Lituania - Malta s-a încheiat 2-0. Gazdele au deschis scorul în minutul 76 și l-au dublat cu 6 minute înaintea finalului. Dintr-un penalty comis de maltezul Caruana, care a luat "galben" (81) și apoi "roșu" (82), după ce a împins și lovit un adversar.

"După toate câte s-au petrecut la penalty e normal ca lumea să aibă suspiciuni", a admis portarul Andrew Hogg: "Dar eu n-am avut ce face la goluri. Și am apărat alte trei, patru mingi grele".

"Nu m-am simțit deloc confortabil când ne-a vorbit oficialul FIFA. Ca și cum am fi fost deja acuzați că trișăm"
Andrew Hogg, portar Malta

2e locul pe care-l ocupă Lituania în clasamentul grupei F (5p). Malta e ultima, cu zero puncte