INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PETROLUL - VITESSE 1-1

VIDEO şi FOTO S-au trezit tîrziu » Petrolul a remizat cu Vitesse, 1-1, Grozav egalînd pe final de meci

Articol de GSP - Publicat joi, 01 august 2013 00:00 / Actualizat joi, 01 august 2013 21:05

Petrolul a dominat categoric partida cu Vitesse, însă a obţinut doar un egal în prima manşă a turului 3 preliminar al Europa League, scor 1-1.

Click aici pentru VIDEO!

Ploieştenii au început tare partida de pe "Ilie Oană", cu un Gicu Grozav dornic să îşi spele păcatele, după penalty-ul ratat în ultimul minut al meciului cu Pandurii, 1-1. Atacantul de 22 de ani putea deschide scorul încă din minutul 3, însă şutul său de la marginea careului a trecut peste poartă. A continuat să insiste în ofensivă, forţîndu-i pe olandezi să greşească, însă golul nu a venit.

În minutul 19 a fost rîndul lui Pecanha să se remarce, avînd o intervenţie spectaculoasă la un şut pe care scria 0-1. "Lupii galbeni" au replicat imediat prin Hamza, care a reluat cu capul puţin peste poartă din apropiere. Finalul de repriză l-a găsit pe Grozav la fel de incisiv, însă Velthuizen a reuşit să pareze şutul său de la 20 de metri.

După pauză, olandezii au dat lovitura. "Centralul" partidei a observat un contact la un duel în careu între Benga şi Reis, dictînd penalty. Acelaşi Reis a confiscat balonul şi l-a executat pe Pecanha. Contra a forţat egalarea, introducîndu-i pe rînd pe Teixeira, Camara şi Morar, însă fără rezultat. Golul egalizator a picat abia în minutul 84. De Lucas a şutat puternic de la marginea careului, mingea a ajuns la Grozav, care a înscris cu un şut pe jos din apropiere.

Returul va avea loc joia viitoare, în Olanda, de la ora 21:00, liveTEXT pe GSP.RO.

Echipele de start:

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme - Hoban, De Lucas - Boudjemaa, Hamza, Grozav - Dore
Rezerve: Bornescu, Manasse, Mustivar, Priso, Teixeira, V. Morar, Camara

Vitesse: Velthuizen - Leerdam, Kashia, Van der Heijden, Van Aarnholt - Vejinovici, Jansen, Kazaishvili - Ibarra, Reis, Kakuta
Rezerve: Houwen, Mori, Van der Struijk, Vink, Chanturia, Pedersen

FINAL
Min 84 - Gooooooooool Petrolul!
De Lucas şutează de la marginea careului, balonul este deviat şi ajunge la Grozav, care înscrie cu un şut deviat din 6 metri