INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BENFICA - FC BRUGES

VIDEO+FOTO Benfica - FC Bruges 5-1, în „optimile” Ligii Campionilor » Calificare en fanfare a portughezilor în „sferturile” de finală

Benfica - FC Bruges, în „optimile” Ligii Campionilor
Benfica - FC Bruges, în „optimile” Ligii Campionilor Foto: Getty Images

Articol de - Publicat marti, 07 martie 2023 23:46 / Actualizat miercuri, 08 martie 2023 00:07

Benfica s-a impus fără emoții, pe teren propriu, scor 5-1, în fața lui FC Bruges, în returul „optimilor” de finală din Liga Campionilor.

Programul complet și rezultatele din Liga Campionilor

Lusitanii au început bine partida și au înscris încă din minutul 2, însă reușita lui Joao Mario a fost anulată pe motiv de ofsaid. În minutul 38, portughezii au deschis scorul prin Rafa Silva.

Goncalo Ramos a driblat doi adversari și i-a pasat lui Silva, care l-a învins pe Mignolet cu un șut la colțul lung.

În minutul 45+2 avea să iasă la rampă Goncalo Ramos. Atacantul gazdelor a făcut slalom printre jucătorii belgienilor și a marcat.

Goncalo Ramos a reușit „dubla” la 12 minute de la reluarea jocului. Acesta a trimis din voleu, în colțul stâng al porții, din centrarea lui Grimaldo.

În ultimele 20 de minute ale meciului, Benfica a mai marcat de două ori. Mai întâi prin Joao Mario, care a transformat, în minutul 71, un penalty.

Doar 6 minute mai târziu, David Neres avea să-și treacă de asemenea numele pe lista marcatorilor. Brazilianul a reluat la colțul lung o pasă venită de la Joao Neves.

Chelsea - Borussia 2-0 » Comeback londonez! Lui Potter i-a reușit vraja: a întors-o pe Dortmund și e în sferturile Champions League!
Chelsea - Dortmund

Inițial anulată, reușita sud-americanului a fost validată cu ajutorul VAR. Meijer a punctat pentru Brugge în minutul 87, cu un șut din afara careului, în vinclu.

S-a terminat 5-1 pentru Benfica, formație care se califică mai departe cu scorul general de 7-1.

Benfica - FC Bruges 5-1

Benfica - FC Bruges, echipe de start:

BENFICA: Vlachodimos - Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo - Florentino, Chiquinho - Aursnes, Joao Mario, Rafa Silva - Goncalo Ramos
REZERVE: Samuel Soares - Gilberto, Verissimo, Neres, Goncalo Guedes, Tengstedt, Schjelderup, Musa, Rafael Rodrigues, N'Dour, Joao Neves, Morato
ANTRENOR: Roger Schmidt

FC BRUGES: Mignolet - Clinton Mata, Mechele, Sylla - Buchanan, Nielsen, Vanaken, Sowah, Meijer - Lang, Yaremchuk
REZERVE: Bursik - Odoi, Jutgla, Onyedika, Rits, Boyata, Nusa, Talbi, Sandra
ANTRENOR: Scott Parker

Stadion: Da Luz (Lisabona)
Arbitru: Halil Umut Meler (Turcia)

Mai multe articole din fotbalul internațional:

Încă o bornă istorică pentru Leo Messi » Argentinianul are 1.000 de goluri influențate la echipele de club