INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

VIDEO + FOTO 2 șuturi pe poartă, 2 goluri » Inter, năucită de Liverpool în ultimul sfert de oră!

„OPTIMILE” CHAMPIONS LEAGUE. Liverpool a „capsat-o” pe Inter în doar 8 minute, 2-0, iar trupa lui Klopp e foarte aproape de sferturile de finală ale Ligii. +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 23:53 / Actualizat joi, 17 februarie 2022 00:00

Bombă la Real după înfrângerea cu PSG! » Lovitura de proporții pregătită de Florentino Perez
PSG - REAL MADRID 1-0

Meciul a avut numai două șuturi pe poartă (cele două goluri), dar s-a disputat într-un ritm alert, demn de „optimile” Ligii.

Inter - Liverpool 0-2 » „Cormoranii”, victorie mare la Milano

Mane - „cap” peste poartă - a ratat prima ocazie mare a partidei (14). În replică, Calhanoglu a nimerit transversala câteva zeci de secunde mai târziu (16).

A urmat un ping-pong al ocaziilor. Pentru „cormorani” a punctat la impresia artistică Mane, cu o „foarfecă” în plasa laterală (23). Dincolo, Skriniar n-a cadrat o minge venită din corner (40).

+8 FOTO

Inter a început mult mai bine repriza a doua. De fapt, nerazzurrii au și marcat, numai că golul lui Dzeko a fost anulat - corect - pe motiv de ofsaid.

Trupa lui Inzaghi a presat în continuare, numai că Liverpool avea să dea lovitura. Firmino, introdus pe teren la pauză, a deviat sublim, cu capul, o centrare semnată de Robertson din corner (75).

Campioana Italiei nu și-a revenit din șoc, iar șutul deviat al lui Salah din careu (83) a mărit avantajul oaspeților.

Englezii sunt acum cu un picior și jumătate în „sferturi”. Returul de pe Anfield e programat pe 8 martie.

FINAL. Inter - Liverpool 0-2

Inter - Liverpool. Echipele de start

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Martinez, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

Liverpool: Alisson - Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Thiago, Fabinho, Elliott - Salah, Jota, Mane
Antrenor: Jurgen Klopp

Inter - Liverpool, ce „șoc” în „optimile” Champions League!

• Inter, campioana en-titre din Serie A, ocupă locul doi în Peninsulă. Dar are un meci în minus față de AC Milan, formația de pe primul loc. Numai o lungime între cele două rivale!
  • Liverpool se clasează tot pe locul secund în Premier League, la mare distanță de liderul Manchester City, 9 puncte, dar și cu un joc mai puțin disputat decât trupa lui Pep Guardiola.
  • Inter și Liverpool s-au întâlnit în aceeași fază a competiției în sezonul 2007/08. „Cormoranii” s-au impus atunci, 3-0 la general.

VIDEO. Inter, top goluri în 2021:

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Veste excelentă pentru Istvan Kovacs » Delegat la cel mai tare meci din Europa League

Ancelotti confirmă plecarea lui Bale: „Un final fericit aici ar fi bun pentru cariera sa”

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!