INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LINCOLN - CFR CLUJ

video Șumudică a făcut haos la pauză: „Le-am spart în vestiar! Jucătorii aveau nevoie de un șoc”

CFR Cluj a învins-o pe Lincoln, scor 2-1, în prima manșă a turului II preliminar din Liga Campionilor. Marius Șumudică, antrenorul „feroviarilor”, a dezvăluit cum i-a motivat pe jucători la pauză, când campioana României a fost condusă cu 0-1. +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 20 iulie 2021 21:29 / Actualizat marti, 20 iulie 2021 22:29

• Toate detaliile despre Lincoln - CFR Cluj, AICI!
  • Returul din Gruia se dispută miercuri, 28 iulie.
  • Dacă trece de turul 2, CFR Cluj o va înfrunta mai departe pe Slovan Bratislava sau Young Boys. Meciurile din turul 3 preliminar vor avea loc pe 3/4 august, respectiv 10 august.

Lincoln - CFR Cluj 1-2. Marius Șumudică: „Un teren imposibil!”

„Am jucat pe un teren imposibil, nu puteai să degajezi. Am avut vântul contra noastră în prima repriză, orice degajare se oprea la 15 metri. Dar n-avem voie să primim gol în ultimele minute ale reprizei, facem aceleași greșeli.

Nu mai există echipe mici, ați văzut, ei se antrenează aici, pe sintetic, au avut un avantaj. Asta e, a trebuit să sparg două sticle la pauză, să se trezească, aveau nevoie de un șoc. Apoi am controlat jocul și n-am avut probleme. Important e că am adus 3 puncte României, pentru coeficient, și ne-am făcut viața ușoara la retur. Suntem aproape de grupele Conference League, care reprezintă o rețetă financiară de succes.

Victoriile aduc victorii. Este proverbul fotbalului. Va trebui să câștigăm și acasă, dar până atunci ne așteaptă Clinceniul, să vedem ce jucători avem proaspeți, după care ne vom gândi la returul cu Lincoln”, a declarat Șumudică.

Statisticile meciului, via sofascore.ro

CFR Cluj și-a aflat posibilele adversare din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor

Dacă trece de turul 2, CFR Cluj o va înfrunta mai departe pe Slovan Bratislava sau Young Boys. Campioana României a evitat astfel echipe mai puternice, precum Dinamo Zagreb și Olympiacos.

• Meciurile din turul 3 preliminar vor avea loc pe 3/4 august, respectiv 10 august. În cazul egalității la finalul celor două meciuri, se va trece la prelungiri și, dacă va fi necesar, la loviturile de departajare.

CFR Cluj, la un pas de grupele Conference League

Dacă CFR Cluj va ajunge în turul 3 și va pierde în fața viitoarei adversare, atunci va intra în play-off-ul pentru Europa League. Dacă pierde și acolo, merge în grupele Conference League.

În schimb, dacă CFR va trece de tururile 2 și 3 ale Ligii, va avea asigurată calificarea în grupele Europa League.

Așadar, prin calificarea în turul 3 preliminar al Ligii, vișiniii își asigură prezența în grupele unei competiții europene.

Lincoln - CFR Cluj, la TV: Look Sport+ și Digi Sport 1 au cumpărat meciul în ultima clipă

Drepturile de transmitere pentru Lincoln - CFR Cluj au fost în aer până în ziua meciului. Televiziunile din România s-au lovit de o problemă aparte. Cu o zi înaintea partidei, nimeni din Gibraltar nu asigura producția partidei!

Look Sport+ și Digi Sport 1 au anunțat în ziua meciului, ora 18:00, că transmit partida tur din Gibralar.

Citește mai multe știri despre Lincoln - CFR Cluj:

Să spună „Mersi!” » Cadou incredibil primit de CFR Cluj în Gibraltar

CFR Cluj, dezastru în apărare » Defensiva lui Șumudică, desființată de tiki-taka din Gibraltar

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”