INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CONFERENCE & EUROPA LEAGUE

Ce au făcut stranierii în Europa: Ștefan Radu, învins în UEL, Mihăilă a jucat 30 de minute în victoria Atalantei. Lucescu a pierdut de ziua lui, în Conference

Ce au făcut stranierii în Europa: Ștefan Radu, învins în UEL, Mihăilă a jucat 30 de minute în victoria Atalantei. Lucescu, învins de ziua lui în Conference

Articol de GSP - Publicat joi, 17 februarie 2022 23:55 / Actualizat vineri, 18 februarie 2022 00:11

5 echipe ale românilor au jucat în această seară în „16”-imile din Conference și Europa League. Detalii despre partidele lor, pe GSP.ro!

Programul complet din Europa League

Programul complet din Conference League

Barcelona - Napoli 1-1 » Revenire cu ghinion pentru catalani în Europa League, după 18 ani
„16”-imi

EUROPA LEAGUE

Borussia Dortmund - Rangers 2-4

• „16”-imi Europa League
  • Accidentat, Ianis Hagi nu a făcut parte din lotul scoțienilor
  • Live + Statistici

Fără Ianis Hagi, accidentat, Glasgow Rangers a obținut o victorie spectaculoasă pe Signal Iduna Park, scor 4-2, contra Borussiei Dortmund, în prima manșă a „16”-imilor Europa League.

Pentru Rangers au punctat Tavernier (minutul 38, penalty), Morelos (41), Lundstram (49), Zagadou (54 - autogol). Jude Bellingham (51) și Raphael Guerreiro (82) au marcat pentru gazde.

Meciul retur se va juca joia viitoare, pe 24 februarie.

Atalanta - Olympiakos 2-1

• Valentin Mihăilă a intrat în minutul 65 la formația italiană

Cu Valentin Mihăilă pe teren din minutul 65, când l-a schimbat pe Malinovsky, Atalanta s-a impus pe teren propriu, scor 2-1, contra grecilor de la Olympiakos, în prima manșă a „16”-imilor Europa League.

Tiquinho Soares a deschis scorul pentru Olympiakos în minutul 16. Gazdele au reușit să întoarcă scorul grație „dublei” semnate de Djimsiti (minutele 61 și 63).

Porto - Lazio 2-1

Cu Ștefan Radu (35 de ani) titular, Lazio a pierdut pe terenul lui FC Porto, scor 1-2, în prima manșă a „16”-imilor Europa League. Fundașul român a fost înlocuit în minutul 72, cu albanezul Elseid Hysaj.

Mattia Zaccagni a deschis scorul pentru Lazio în minutul 23. Porto a reușit să întoarcă, grație „dublei” semnate de Toni Martinez (minutele 37 și 49).

CONFERENCE LEAGUE

Midtjylland - PAOK 1-0

• „16”-imi Conference League
  • Alexandru Mitriță a fost titular și schimbat apoi la pauză, la oaspeții antrenați de Răzvan Lucescu

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (53 de ani, împliniți chiar azi), a pierdut cu 0-1 în deplasare cu Midtjylland, în prima manșă a „16”-imilor Conference League. Alexandru Mitriță, titular la oaspeți, a luat cartonaș galben în minutul 37 și a fost schimbat la pauză.

Joel Andersson (25 de ani) a marcat golul victoriei pentru danezi în minutul 20. Meciul retur se va juca joia viitoare, pe 24 februarie.

Sparta Praga - Partizan 0-1

• Accidentat și tras pe linie moartă de club, Florin Niță nu a fost în lot

Sparta Praga a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, în fața lui Partizan Belgrad, în prima manșă a „16”-imilor Conference League.. Golul lui Queensy Menig din minutul 78 a făcut diferența în favoarea sârbilor.

Meciul retur e programat peste o săptămână.

Surpriză de proporții în Spania: Atletico Madrid a pierdut pe teren propriu în fața ultimei clasate!
LA LIGA
Zlatan Ibrahimovic, scos din sărite de un adversar: „Te enervezi și mergi mai departe. E un monstru”