INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Al Hilal - Al Nasr 0-3 » Răzvan Lucescu, umilit în Supercupa Arabiei Saudite

Al Hilal - Al Nasr // foto: Twitter @ Alhilal_EN +5   FOTO
Al Hilal - Al Nasr // foto: Twitter @ Alhilal_EN

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 ianuarie 2021 21:38 / Actualizat sambata, 30 ianuarie 2021 22:07

Răzvan Lucescu (51 de ani) a ratat șansa de a cuceri Supercupa Arabiei Saudite, Al Hilal fiind învinsă de Al Nasr Riad, scor 0-3.

Al Hilal, câștigătoarea campionatului și Cupei în Arabia Saudită în sezonul trecut, a înfruntat-o în Supercupă pe Al Nasr, ocupanta locului 2 în campionat.

Cu vedetele Vietto, Giovinco și Gomis în teren, Al Hilal nu a reușit să străpungă apărarea celor de la Al Nasr. Egalitatea s-a menținut până în minutul 61, când mijlocașul central Petros a dat lovitura. Brazilianul a lovit mingea cu capul de la aproximativ 12 metri de poartă. Balonul a fost respins de portarul lui Răzvan Lucescu, dar numai după ce depășise linia porții!

Al doilea gol a venit 21 de minute mai târziu și a fost dat de Abderrazak Hamdallah, atacant marocan introdus pe teren pe parcursul reprizei secunde. Hamdallah a șutat din interiorul careului de 16 metri, la colțul lung. Bară-gol, iar formația lui Răzvan Lucescu a aruncat prosopul.

Pentru ca umilința să fie completă, Al Hilal a primit și golul 3 din partea rivalei tradiționale, în minutul 90+2. Autorul reușitei a fost Al Naji.

+1 FOTO

3 trofeea câștigat Răzvan Lucescu alături de Al Hilal: campionatul, Cupa și Liga Campionilor Asiei

Al Hilal - Al Nasr 0-3. Răzvan Lucescu pierde Supercupa Arabiei Saudite

• Au marcat: Petros 61, Hamdallah 83, Al Naji 90+2

Al Hilal: Almuaiouf - Shahrani, Jahfali, Jang, Alburayk, Cuellar, Salman, Giovinco, Salem, Vietto, Gomis
Rezerve: Habib, Amir, Alolayan, Kanno, Otayf, Nasser, Carrillo, Alabdan, Shehri

Al Nasr: Jones - Al Ghanam, Al Amri, Madu, Al Khalaf - Petros, Al Hassan - Amrabat, Al Sulaiheem, Al Ghannam - Al Ghamdi
Rezerve: Abdullah, Al Alawi, Alawjami, Albirakan, Al Khaibari, Al Naji, Hamdallah, Pity, Yahya

VIDEO Răzvan Lucescu s-a săturat de critici: „Ce mă interesează că oamenii gândesc așa despre mine? Ignoranți, nu se informează!”