INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE A

Antrenorul lui Dennis Man a răbufnit, după debutul românului: „Nu sunt ascultat! Am cerut jucători pregătiți”

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 ianuarie 2021 22:54 / Actualizat duminica, 31 ianuarie 2021 23:41

La finalul meciului Napoli - Parma 2-0, Roberto D'Aversa (45 de ani), antrenorul „cruciaților”, le-a bătut obrazul conducătorilor pentru campania de achiziții din această iarnă. E posibil ca și transferul lui Dennis Man (22, extremă dreapta) să fie vizat.

• Man a debutat la Parma, în eșecul de pe terenul lui Napoli, scor 0-2. Românul cumpărat cu 11 milioane de euro a fost introdus pe teren abia în minutul 80, deși echipa lui D'Aversa era condusă din minutul 32 și avea nevoie să forțeze în atac - detalii, AICI. Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată, la fel și o altă achiziție a iernii, grecul Zagaritis, semn că tehnicianul nu crede că în acest moment aceștia pot ajuta cu adevărat echipa.

„Cred că am ținut pasul cu Napoli. Am jucat mai bine în partea a doua, dar n-am marcat. A fi mulțumit atunci când pierzi nu face parte din sportul ăsta.

Nu am încă știri oficiale despre transferuri, dar este nevoie de mutări noi pentru a ne atinge obiectivul. Există două motive pentru care m-am întors aici. Unul este legat de partea emoțională, mă simt ca acasă aici la Parma, celălalt este legat de partea tehnică.

Înainte de a accepta oferta Parmei, am cerut garanții și aici vorbesc despre jucătorii pe care-i vreau. Nu suntem penultimii în Serie A din întâmplare și nu avem un bilanț slab în ofensivă din întâmplare. Campionatul este dificil, clubul știe asta. Dar cerințele antrenorului nu sunt mereu ascultate. Avem nevoie de fotbaliști deja pregătiți pentru acest campionat, asta am vorbit și cu clubul”, a declarat D'Aversa pentru SkySport, citat de mediagol.

Transferurile făcute de Parma după venirea lui D'Aversa:

• Vasilios Zagaritis - 19 ani, fundaș stânga (380.000 de euro)
  • Andrea Conti - 26, fundaș dreapta (împrumut)
  • Dennis Man - 22, extremă dreapta (11 milioane)

Cum s-a descurcat Dennis Man în Napoli - Parma 2-0

Dennis Man a intrat pe teren în minutul 80 și și-a ocupat poziția obișnuită, în dreapta atacului. La faza imediat următoare, jocul l-a găsit în propriul careu, privind neputincios la golul doi marcat de adversari. Cu oaspeții într-o permanentă defensivă, internaționalul a atins mingea prima dată în minutul 86.

S-a implicat într-un un-doi, a fost deposedat, apoi a sprintat și a recuperat mingea. În ciuda faptului că formația lui era condusă, Man a avut mai mult de lucru în defensivă, încercând să ajute și să își facă rost de mingi. În al patrulea minut al prelungirilor, Man a pasat elegant, cu călcâiul, către Conti, în treimea adversă. Centrarea fundașului lateral a fost însă slabă.

+5 FOTO

Parma împrumută de la Bayern Munchen

Atacantul olandez Joshua Zirkzee (19 ani) e în drum spre Italia, pentru a semna o înțelegere cu Parma. Joshua Zirkzee va fi împrumutat la Parma până la finalul sezonului, cu o clauză de cumpărare în valoare de 15 milioane de euro. Bayern a încercat să introducă obligativitatea cumpărării în vară, dar a făcut în final un compromis. Zirkzee urmează să facă vizita medicală luni, informează Parmalive - detalii, AICI.