INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ISREAL

Gabi Tamaș, autogol spectaculos în derby-ul din Israel » Victorie mare într-o atmosferă fantastică

Articol de - Publicat duminica, 02 decembrie 2018 09:06

Gabriel Tamaș și echipa sa, Hapoel Haifa, au obținut o victorie importantă și meritată, scor 3-1, în derby-ul orașului Haifa, contra lui Maccabi, în deplasare.

Arena "Sammy Ofer" din Haifa a fost neîncăpătoare la derby-ul orașului. Peste 27.000 de fani ai lui Maccabi și 3.000 ai oaspeților au creat o atmosferă extraordinară.

Hapoel a condus la pauză, scor 2-0, prin reușitele lui Ben Azubel și Gil Vermouth, apoi în repriza secundă au închis partida prin golul aceluiași Vermouth.

Gabriel Tamaș, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, aflat în centrul atenției și datorită noii sale tunsori (detalii AICI), a avut ghinion în minutul 72. A intervenit greșit la un corner și a trimis mingea spectaculos cu umărul în propria poartă.

Portarul lui Hapoel Haifa a apărat în minutul 80 o lovitură de la 11 metri.

La final, fundașul român a dat tonul distracției.

Este al cincilea meci consecutiv pe care Hapoel nu îl pierde în fața marii rivale. Victoria de sâmbătă a fost cu atât mai dulce cu cât pe banca rivalilor a debutat noul antrenor, Eli Guttman, fost selecționer al Israelului și fost antrenor al lui Hapoel.

Hapoel este pe locul 9, cu 12 puncte, urmată de Maccabi, locul 10, tot 12 puncte, dar cu un golaveraj mai slab.