INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Mircea Lucescu, victorie istorică în Ucraina: „E dificil să comentezi la scorul ăsta”

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu (76 de ani), a învins-o cu 7-0 pe Kolos, în runda cu numărul 6 din Ucraina.

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 august 2021 08:50 / Actualizat duminica, 29 august 2021 09:27

Dinamo Kiev a obținut cea mai clară victorie din ultimii 8 ani și a câștigat un meci la diferență de 7 goluri doar pentru a 8-a oară în istoria clubului. Adversara nu a fost una la îndemână. Kolos a încheiat sezonul trecut pe locul 4 și a participat în preliminariile Conference League.

Mircea Lucescu, rezultat istoric în Ucraina

Dinamo Kiev a pornit ca din tun în disputa de sâmbătă seară, iar la pauză tabela arăta un neverosimil 6-0. Elevii lui Mircea Lucescu au redus ritmul după pauză și au mai punctat o singură dată, prin Tsygankov, în minutul 67.

Campioana en-titre are un start senzațional de sezon. A strâns 16 puncte în primele 6 runde, marcând 20 de goluri și încasând doar două.

Mircea Lucescu, entuziasmat după Dinamo Kiev - Kolos 7-0

„E dificil să faci comentarii când scorul este 7-0. Jocul și rezultatul vorbesc de la sine. Băieții s-au pregătit excelent întreaga săptămână, au fost concentrați, atenți la tot ce le-am cerut. Au pus presiune încă din primul minut și au făcut o primă repriză perfectă.

Sunt niște puncte importante pentru noi, mai ales că sunt obținute în fața unui adversar dificil. Am pierdut puncte în meciurile cu ei sezonul trecut, iar în Cupă i-am învins după loviturile de departajare.

Nu e nicio problemă că atacanții nu au marcat astăzi. Sezonul trecut am avut 17 jucători cu goluri. Asta este foarte bine. Dacă am avea un singur golgeter, atunci adversarii s-ar adapta și l-ar bloca. Ar fi o problemă dacă am depinde de cineva”, a spus Mircea Lucescu, potrivit Sport.ua.

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo Kiev - Kolos, scor 7-0

Manchester City - Arsenal 5-0, umilință istorică » Cifre groaznice pentru „tunari” în debutul sezonului

Mario Balotelli, criză de nervi în Turcia » A lovit cu pumnul un coechipier!