INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LAZIO - AS ROMA

Ştefan Radu a fost integralist în Lazio - Roma 0-2. Mutu, decisiv pentru Fiorentina

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 noiembrie 2010 00:00

Ştefan Radu a fost titular în echipa lui Lazio în derby-ul capitalei Italiei. Lazio a pierdut meciul, dar chiar şi aşa rămîne pe primul loc în clasament.

Minutul 95: Lazio pierde derby-ul capitalei cu 0-2, ambele goluri fiind marcate din penalty, de Boriello, respectiv de Vucinici.

Minutul 87: GOL ROMA! Mirko Vucinici majorează scorul cu un şut în dreapta portarului

Minutul 86: Roma primeşte al doilea penalty la un fault al lui Andre Dias asupra lui Baptista

Minutul 77: Fabio Simplicio are ocazia majorării scorului, dar bara se opune şutului

Minutul 52: GOL ROMA! Boriello transformă penalty-ul şi duce pe Roma în avantaj

Minutul 50: Roma beneficiază de un penalty la un henţ în careu al lui Lichsteiner

Minutul 45: Se termină prima repriză. Ştefan Radu a avut o evoluţie sigură pe flancul stîng al lazialilor.

Minutul 43: Boriello marchează pentru Roma, dar golul este anulat pentru o poziţie de ofsaid

Minutul 36: Ştefan Radu se resimte în urma unui contact cu Riise.

Minutul 19: Rocchi nu ajunge la o centrare în faţa porţii la o centrare perfectă a lui Mauri

Minutul 17: Vucinici primeşte o pasă în careu, dar este închis de Ştefan Radu şi Andre Dias

Minutul 1: A început partida

Fiorentina obţine o victorie care îi scoate din zona periculoasă a clasamentului. Adrian Mutu a avut o evoluţie bună, fiind principalul pericol pentru poarta celor de la Chievo. Atacantul român chiar a creat faza golului înscris în minutul 81, cînd a centrat în faţa porţii pentru Gilardino care a şutat, iar mingea respinsă de portar a revenit la Cerci care a împins-o în poartă.

Minutul 90» Atacantul român se resimte în urma unui contact cu un adversar

Minutul 81» GOL FIORENTINA! Mutu pătrunde în careu pe partea stîngă, centrează în faţa porţii de unde Gilardino reia pe poartă, dar portarul lui Chievo respinge în faţă, iar Cerci recuperează şi înscrie în poarta goală

Minutul 71» Mutu are încă o ocazie importantă pentru Fiorentina. Atacantul român a primit o centrare de la Santana şi a şutat din alergare, peste poartă

Minutul 61» Mutu reia spectaculos, pe spate, dar mingea se duce peste poartă

Minutul 48» Mutu întoarce pentru Vargas al cărui şut este respins

Minutul 45» Fiorentina şi Chievo sînt la egalitate, la pauză. Mutu a fost pericolul principal pentru poarta veronezilor, într-o repriză pe care Fiorentina a controlat-o în totalitate

Minutul 38» Fiorentina beneficiază de o lovitură liberă de la 25 metri. Mutu execută, dar mingea se duce peste poartă

Minutul 35» Mutu nu ajunge la o centrare de pe partea stîngă

Minutul 30» Acţiune personală a lui Mutu, dar şutul său este respins

Minutul 13» Mutu este cel mai activ jucător al Fiorentinei. Românul este în centrul tuturor acţiunilor de atac de pînă acum.

Adrian Mutu este titular în partida pe care Fiorentina o dispută pe teren propriu contra lui Chievo în etapa a 10-a din Serie A. După ce a avut o evoluţie apreciată la Catania în primul joc oficial după suspendarea de 9 luni dictată în cazul sibutramina, Mutu are acum şansa de a-i impresiona şi pe fanii de pe Artemio Franchi.

La oaspeţi, apare în primul 11 fostul stelist Cyril Thereau.

Fiorentina: Boruc; Comotto, Gamberini, Kroldrup, Pasqual; Bolatti, Donadel; Marchionni, Mutu, Santana; Gilardino
Rezerve: Avramov, Vargas, Papa Waigo, Ljajic, Cerci, De Silvestri

Chievo: Sorrentino, N Frey, Andreolli, Cesar, Mantovani, Guana, Bentivoglio, Constant, Marcolini, Moscardelli, Thereau
Rezerve: Squizzi, Mandelli, Granoche, Jokic, Rigoni, Bogliacino, De Paula