SPORTURI  »  ATLETISM  »  LIGA DE DIAMANT

După 17 ani, recordul Gabrielei Szabo a fost bătut! Sifan Hassan a stabilit un nou timp fabulos

Articol de GSP - Publicat luni, 01 iulie 2019 15:22

Recordul Gabrielei Szabo în proba feminină de 3.000 de metri a fost bătut duminică de olandeza Sifan Hassan (26 de ani).

Atleta a stabilit un nou record european, reușind timpul de 8 minute 18 secunde și 49 de sutimi în finala reuniunii de la Stanford (SUA) din a șaptea etapă a circuitului atletic Liga de Diamant.

Gabriela Szabo stabilise recordul de 8 min 21 sec și 42 de sutimi în anul 2002, la Monaco, anunță Agerpres.

gabriela szabo 2002
Gabriela Szabo în timpul concursului din 2002 când stabilise recordul menținut până acum // Foto: Guliver/GettyImages

Olandeza a câștigat concursul din Statele Unite, pe locul 2 s-a clasat nemțoaica Konstanze Klosterhafen (8.20.07) și pe poziția a treia a ieșit etiopianca Letesenbet Gidey (8.20.27).

Caz cutremurător! Un arbitru de fotbal păcălea băieți pentru a-i abuza sexual: 470 de victime! A luat 16 ani de închisoare!