SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL CHINEI

Monopol Mercedes » Lewis Hamilton a cîştigat în China a treia cursă la rînd! Sebastian Vettel doar pe 5

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 20 aprilie 2014 12:31

Lewis Hamilton şi Mercedes sînt de neoprit în 2014. Britanicul a bifat în Marele Premiu al Chinei a treia victorie la rînd în acest sezon şi a patra a echipei sale din tot atîtea curse. Mercedes vrea să omoare sezonul 2014 al Formulei 1 încă din start: patru curse, patru plecări din pole position, patru victorii şi trei "duble"! Cifre impresionante pentru formaţia care a oprit deja supremaţia Red Bull. Lewis Hamilton a cîştigat şi în China, al treilea succes consecutiv, fără nici o emoţie.

Pe doi a venit colegul Nico Rosberg, în timp ce podiumul a fost completat de Fernando Alonso. Spaniolul a reuşit să rămînă în cursă, în ciuda unui acroşaj cu Felipe Massa la start. Piloţii Red Bull au venit abia pe 4 şi 5, Daniel Ricciardo luîndu-i faţa campionului mondial en titre Sebastian Vettel.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc, la 11 mai, la Barcelona.