GIMNASTICA  ·  CM GIMNASTICĂ

România, cea mai proastă clasare din istoria Campionatelor Mondiale » Bonus nesperat: Maria Holbură merge la JO Tokyo!

Articol de — Sambata, 05 Octombrie

Echipa feminină a încheiat concursul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo pe poziția a 22-a, cel mai slab loc ocupat în toată istoria participărilor.

Calificările Campionatelor Mondiale de la Stuttgart s-au încheiat sâmbătă seara, iar după ce s-a tras linie, echipa "tricoloră" s-a clasat pe poziția a 22-a din 24 de participante. 

Româncele Carmen Ghiciuc, Denisa Golgotă, Ioana Crișan și Maria Holbură au concurat vineri, însă pentru trei dintre ele a fost o competiție de coșmar. Este cel mai slab loc ocupat de echipa feminină a României din istoria participărilor acesteia la CM. 

România a fost la 7,126 de puncte de Spania, ultima echipă care a obținut biletul pentru JO 2020. Pe lângă aceasta și-au mai obținut prezența la Tokyo Franța, Canada, Olanda, Marea Britanie, Italia, Germania, Belgia și Japonia. SUA, Rusia și China erau deja calificate din 2018. 

„Tricolorele” au fost doar peste Egipt și Cehia și au mai fost depășite de Australia, Brazilia, Ucraina, Coreea de Sud, Elveția, Ungaria, Argentina, Coreea de Nord și Mexic. 
 

Pentru că nu s-a putut califica din concursul pe echipe, România a avut dreptul la un loc de calificare individual, astfel că acesta a fost obținut de Maria Holbură, după un concurs fără ratare.  

România nu va fi reprezentată de nicio gimnastă în finalele de la individual compus sau în cele pe aparate. 

Echipele participante la JO la ultimele trei ediții în ordinea clasării după finală:

2016: SUA, Rusia, China, Japonia, Marea Britanie, Germania, Olanda, Brazilia, Canada, Italia, Franța, Belgia 
2012: SUA, Rusia, România, China, Canada, Marea Britanie, Italia, Japonia, Germania, Australia, Franța, Brazilia 
2008: China, SUA, România, Rusia, Japonia, Australia, Franța, Brazilia Marea Britanie, Italia, Ucraina, Germania

Notele româncelor în calificări

GimnastăParaleleBârnăSol Sărituri 
Carmen Ghiciuc  11,466*12,60011,96613,366 
Maria Holbură12,233 12,733 12,36613,300* 
Denisa Golgotă 12,20011,833  11,000*14,033 
Ioana Crișan12,666  11,733*12,066  13,833 
Total 37,099 37,166 36,398 41,232 151 895

Locurile ocupate de echipa României la CM de când s-a schimbat codul de punctaj  

2006- locul 4 
2007- locul 3 
2010- locul 4 
2011- locul 4 
2014- locul 4  
2015- locul 13 
2018- locul 13 
2019- locul 22

Program CM 

6 octombrie: calificări (m) (subdiviziunile 1-4) 
7 octombrie: calificări (m) (subdiviziunile 5-8, România) 
8 octombrie: finala pe echipe (f) 
9 octombrie:  finala pe echipe (m) 
10 octombrie: individual compus (f) 
11 octombrie: individual compus (m) 
12 octombrie: finale pe aparate 
13 octombrie: finale pe aparate 
*Televizare : De marți, 8 octombrie, TVR

Vezi și: 

Nicolae Forminte, antrenorul lotului de gimnastică, după Mondialul ratat: „Am avut impresia că mă uitam la niște fete pe care nu le cunosc”



O româncă de 43 de ani, printre cele mai căutate infractoare din Europa. Ce făcea cu fetele pe care le recruta

Libertatea

Comentarii (9)

dora  •  07 Octombrie 2019, 15:24
Postat de Gabi Ciucu pe 07 Octombrie 2019, 01:09

Fetele nu au avut un antrenor bun, asta este, din păcate.

Daca fetele nu au valoare, degeaba.

Gabi Ciucu  •  07 Octombrie 2019, 01:09

Fetele nu au avut un antrenor bun, asta este, din păcate.

Gabi Ciucu  •  07 Octombrie 2019, 01:06

Fetele nu au avut un antrenor bun, asta este, din păcate.

Vezi toate comentariile (9)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:30 Fotbal, Liga 2

Petrolul - Concordia Chiajna

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:00 Tenis, WTA

Turneul din Moscova

Digi 2
14:00 Fotbal, La Liga

Eibar - Barcelona

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
14:30 Fotbal, Premier League

Everton - West Ham

Eurosport
16:00 Fotbal, Liga 2

Csikszereda - Rapid

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:00 Fotbal, Serie A

Lazio - Atalanta

Digi 4, Look Sport 3, Telekom 2
16:30 Fotbal, Bundesliga

Augsburg - Bayern Munchen

Digi 3
17:00 Fotbal, La Liga

Atletico Madrid - Valencia

Digi 2, Look Sport, Telekom 4
17:00 Fotbal, Premier League

Chelsea - Newcastle

Eurosport
17:30 Fotbal, Turcia

Trabzonspor – Gaziantep

Look Sport 2
18:00 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Perla Lublin

Digi 1, Telekom 3, Look Plus
19:00 Fotbal, Serie A

Napoli - Verona

Digi 4, Telekom 4
19:00 Fotbal, Belgia

Standard Liege – Genk

Look Sport 3
19:30 Fotbal, Bundesliga

Borussia Dortmund - Borussia Monchengladbach

Digi 3, Look Sport 2, Telekom 2
19:30 Fotbal, Premier League

Crystal Palace - Man. City

Eurosport
20:00 Handbal F, Liga Campionilor

Buducnost - SCM Râmnicu Vâlcea

Digi 2, Look Sport, Telekom 3
20:30 Fotbal, Liga 1

CFR Cluj - Universitatea Craiova

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:00 Handbal M

Barcelona - PSG

Digi 4, Telekom 3
21:45 Fotbal, Serie A

Juventus - Bologna

Digi 3, Look Sport 2, Telekom 2
22:00 Fotbal, La Liga

Mallorca - Real Madrid

Digi 2, Look Sport, Telekom 3
Program TV complet

Liga 1