SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București, victorie în deplasarea cu Dortmund din Liga Campionilor! Final pe muchie de cuțit

Borussia Dortmund - CSM București, live

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 octombrie 2021 18:31 / Actualizat duminica, 17 octombrie 2021 18:44

CSM București a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 25-22, în runda cu numărul 4 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Prima repriză a partidei de la Dortmund, jucată într-o atmosferă încinsă, care a amintit de meciurile de fotbal ale trupei lui Haaland, a fost dominată de cele două portărițe. Grubisic a parat inclusiv o aruncare de la 7 metri și a strecurat îndoiala în tabăra adversă. „Tigroaicele” au intrat cu un avantaj minim la cabine, 12-11.

Partea secundă a avut o desfășurare asemănătoare. De data sata, defensivele au fost cele care au împiedicat marcarea golurilor. Acțiuni greoaie, previzibile de ambele părți, dar care au dus la un final pe muchie de cuțit.

CSM București, victorie în deplasarea cu Dortmund din Liga Campionilor

Cu două minute rămase de disputat, CSM avea un avantaj de două goluri. Dortmund a cerut time-out, a înscris imediat și s-a apropiat la 22-23. Mai mult, nemțoaicele au recuperat mingea. A fost momentul de sclipire al lui Carmen Martin. Extrema din Spania a fructificat un contraatac și a clarificat situația. Omoregie a mai punctat și ea o dată în ultimele secunde.

6 goluria marcat Cristina Neagu. A fost golgeterul lui CSM în meciul de astăzi, urmată de Arntzen (5), Broch (4), Omoregie (4), Lazovic (3), Martin (1), Dindiligan (1) și Ramosovic (1)

CSM București a obținut a doua victorie consecutivă în grupa A din Liga Campionilor și rămâne pe un loc calificabil în optimile de finală. Dortmund, revelația de până acum, suferă primul eșec stagional.

Borussia Dortmund - CSM București 22-25

Omoregie marchează în ultimele secunde și stabilește scorul final, 25-22 pentru CSM!
min. 60: Carmen Martin punctează pe contraatac. 22-24
min. 58: Time-out cerut de antrenorul lui Dortmund. 21-23
min. 57: Cristina Neagu ia o acțiune pe cont propriu. 21-23
min. 54: Lazovic a înscris după o combinație superbă cu Neagu. 19-22
min. 53: Omoregie este eliminată două minute, dar apărarea „tigroaicelor” rezistă. 19-21
min. 45: Arntzen înscrie cu mari, mari emoții. Trimite în brațul portarului de la 7 metri, recuperează mingea, dar aruncă din nou previzibil. Cu noroc, trece de linia porții. 17-18
min. 43: Carmen Martin obține o aruncare de la 7 metri. Arntzen transformă. 15-16
min. 42: Apărările celor două formații funcționează excelent. Frida Ronning găsește însă o soluție inedită, aruncare de la șold, printre picioarele lui Grubisic. 15-15
A început repriza secundă!

min. 30: Ramusovic e angajată de Lazovic și stabilește scorul primei reprize, 12-11 pentru CSM București!
min. 28: Arntzen își asumă tot mai multe aruncări. De data asta a fost cu succes. 9-11
min. 24: Cristina Neagu, execuție în stilul caracteristic. Se înalță peste apărătoare și aruncă imparabil. 7-10
min. 22: Adi Vasile cere time-out. 6-8
min. 17: Grubisic apără o aruncare de la 7 metri! La acțiunea imediat următoare, Neagu irosește și ea o astfel de oportunitate. 4-7
min. 15: Încă o acțiune inteligentă a lui Omoregie. Profită de paravanul creat de colege și aruncă jos. Time-out cerut de antrenor nemțoaicelor. 4-6
min. 11: Omoregie pătrunde și înscrie al doilea gol consecutiv. 3-4
min. 9: Grubisic are o intervenție remarcabilă, la o aruncare cu podeaua. 3-3
min. 4: Lazovic obține o aruncare de la 7 metri. Cristina Neagu transformă fără emoții. 0-2
A început partida!

Dau în judecată clubul! Decizia handbalistelor din România și Ucraina suspendate pentru dopaj

Gafă uluitoare a arbitrilor în SCM Rm. Vâlcea - CSM București » Au validat golul victoriei în ultima secundă, deși mingea n-a depășit linia porții!