SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN / ROMÂNIA - SERBIA 40-28

Handbalistele noastre şi-au revenit după înfrîngerea cu Danemarca » Cu pumnii strînşi spre finala Europenelor

Articol de - Publicat duminica, 12 decembrie 2010 00:00

România a făcut spectacol cu Serbia şi s-a calificat în grupa principală, unde trebuie să cîştige toate cele 3 meciuri pentru a ajunge în semifinale. Prima partidă e luni

"Naţionala" României a jucat degajat contra Serbiei, reuşind cel mai bun meci de pînă acum

După înfrîngerea amară cu Danemarca, de joi, jucătoarele lui Radu Voina nu aveau voie să piardă. Au cîştigat şi merg mai departe

Cîteva dîre de crispare, resturi ale supărării de joi, au umbrit începutul partidei de aseară. Accidentarea timpurie a Cristinei Vărzaru părea să împrăştie şi ea sare peste o rană încă nevindecată. Au fost 10 minute tulburi, pînă cînd, ca într-un vis vechi retrăit pentru a cine ştie cîta oară, traseele s-au refăcut, pasele şi-au găsit recipientul, mingile au perforat poarta, sprinturile n-au mai fost haotice. "Naţionala" s-a bandajat din mers, iar la finalul primei reprize era complet restabilită.

A existat un moment-cheie, cînd româncele s-au desprins la 3 goluri. Imediat, distanţa a crescut la 4, 5 apoi 6 lungimi. Intrarea în poartă a Talidei Tolnai, care a salvat 15 mingi în tot meciul, a contribuit şi ea la diferenţă. La pauză, handbalistele lui Radu Voina conduceau cu 20-14, scor aducător de linişte.

În partea a doua, avansul s-a păstrat şi chiar s-a mărit. Chiar dacă antrenorul român a schimbat aproape complet echipa, odihnind titularele, a avut cine să iasă la rampă. A făcut-o Geiger, a făcut-o şi Chintoan, a făcut-o Ardean Elisei şi a făcut-o Manea. Şi debutanta Paraschiv. La final, pe tabelă a rămas scris 40-28 în favoarea României, cea mai categorică victorie de ceva vreme a "tricolorelor" la un asemenea nivel.

Era nevoie de izbîndă pentru a nu mai depinde de nimeni şi pentru a merge în grupele principale cu două puncte. Obiectivul a fost atins şi nu la limită, ci printr-un meci care face bine la moral. "Naţionala" e iar sănătoasă, iar luni va juca primul meci în grupa principală I.

"România e cea mai bună echipă din grupă. Eu, personal, îi doresc să joace finala Campionatului European. Are un lot capabil de o astfel de performanţă"
Dusko Milici, antrenor Serbia

53 % a fost procentajul de reuşită în atac al României, care a marcat 40 de goluri şi 75 de acţiuni

36 % este procentajul portarului Talida Tolnai, ea apărînd 15 mingi în cele 45 de minute jucate

4. Slovenia    3    0    0    3    54-89    -35    0

Lovitură! Constantin Budescu revine în Superligă! A bătut palma cu noua echipă, unde merge și Dragoș Grigore!
Cristi Manea, declarații-„bombă” după ce a plecat de la CFR: „După ce că nu ne luam banii la timp...”
Mihai Stoica a dat vestea neașteptată! Cine va fi noul „decar” la FCSB: schimbare importantă în echipă

„Scaunul dentistului din Hong Kong!” » Momentul NEBUN cu Paul Gascoigne la Euro 1996: „Păcat că era glucoză în sticlă, nu gin ...”

Leonard Doroftei despre averea strânsă: „M-au vândut în Canada. Aveam de toate, dar nu aveam nimic”