SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE

HRK Gorica - Potaissa Turda 27-32 » Turda a întors scorul în Croația și s-a calificat în turul doi al European League

Jucătorii de la Turda în centrul orașului Gorica FOTO

Articol de - Publicat sambata, 05 septembrie 2020 20:54 / Actualizat sambata, 05 septembrie 2020 21:08

Potaissa pierduse la Turda cu 24-26, dar a jucat mult mai bine la Gorica și s-a impus cu 32-27

Potaissa Turda a reușit sâmbătă seara calificarea în turul doi al European League, a doua competiție ca valoare, după ce a învins pe HRK Gorica, în deplasare, 32-27. În meciul tur, de acum o săptămână, elevii lui Horațiu Gal au cedat surprinzător cu 24-26, dar au declarat că merg în Croația pentru calificare.

Și s-au ținut de cuvânt. Turdenii au făcut o primă repriză perfectă și conduceau la pauză cu 18-11, portarii Irimuș și Șelaru contribuind din plin prin intervențiile lor la marja de 7 goluri. Și linia de 9 metri a ardelenilor și-a calibrat aruncările, Ghiță, Szoke și Cîntec marcând împreună 21 de goluri.

Croații au încercat să revină pe final, dar Turda a fost mereu în control. Românii au jucat economicos, la trecerea timpului, ținând cu dinții de rezultat. S-a terminat 32-27 și cu scorul general de 56-53, Potaissa merge mai departe. Au marcat pentru Potaissa: Ghiță (9 goluri), Cîntec (6), Szoke (6), Thalmaier (3), Pop (3), D. Iancu (2), R. Pavel (2), Dragas (1)

CSM București - Gloria Buzău 30-16 » Demonstrație de forță în semifinala Cupei României

Denisa Dedu, după calificarea lui CSM București în finală: „Ne dorim un sezon cu multe trofee”