SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28

ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28. Cristina Neagu, din nou incredibilă! Declarații tranșante ale selecționerului advers!

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 18:14

Cristina Neagu a fost încă o dată motorul României, în meciul câștigat de echipa națională 31-28 cu Slovenia la Mondialul din Germania. Interul stânga a fost cea care și-a tras efectiv coechipierele după ea.

*Marian Ursescu, specialistul GSP în   handbal feminin, este în  Germania, de unde transmite cele mai interesante știri despre naționala României*

A stat pe teren 60 de minute și indiferent că a fost ținută om la om, a reușit să dea o pasă utilă, să scoată un fault prețios sau să-și pună coechipierele în valoare. A creat spații pentru Buceschi, pentru Elisei și acestea au lovit decisiv.

De 11 ori mingea trimisă din brațul său drept s-a oprit în poartă. Firesc, la final, Neagu a primit titul de jucătoarea meciului, primind din partea sponsorului Adidas premiul cuvenit: o geantă!

Neagu a celebrat victoria cu fanii României, la final, mulțumindu-le pentru ajutorul imens trimis din tribune.

72 la sută a fost procentajul de reușită al echipei României în meciul cu Slovenia, unul foarte bun. Slovenia a avut 67%

6 goluri din 6 acțiuni au marcat extremele României, la egalitate cu slovenele care au ratat însă o aruncare

"Duelul Neagu - Ana Gros a fost câștigat de româncă. În partea a doua nu am mai reușit să ne păstrăm concentrarea. Cred că meciul s-a jucat la eliminarea primită de Krhlikar cu două minute înainte de final"