SPORTURI  »  RUGBY  »  CHALLENGE CUP

"Lupii" la al zecelea sezon în Europa » Selecţionata Superligii debutează azi în noua ediţie a Challenge Cup

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 octombrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 11 octombrie 2013 22:41

Bucharest Wolves, selecţionata Superligii Naţionale, va debuta azi pentru a zecea oară în Challenge Cup, a doua competiţie ca valoare în rugbyul european.

"Lupii" vor juca primul meci de la ora 15:00, pe stadionul "Arcul de Triumf", în faţa englezilor de la Newcastle Falcons. În cele zece participări de pînă acum, reprezentanta României nu a reuşit niciodată să învingă vreo participantă din Marea Britanie, fie că a fost vorba de echipe engleze sau galeze. Din aceeaşi grupă, a treia, mai fac parte francezii de la Brive şi italienii de la Calvisano, pe care românii i-au învins în ediţia trecută, la Bucureşti, scor 42-27.

Antrenorul "lupilor", galezul Lynn Howells, a anunţat şi 15-le de start, din care fac parte şi "stranierii" Kinikinilau, Hihetah şi van Heerden. Repriza a doua a partidei cu Newcastle va putea fi ascultată în direct, la Radio GSP.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni