SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

FOTO Altă izbucnire! Djokovic a mers direct la arbitru și i-a cerut să-l dea afară din arenă: „E complet beat!” + noi emoții cu accidentarea la picior, Nole a primit tratament la vestiar

Novak Djokovic / Captură Twitter +11   FOTO
Novak Djokovic / Captură Twitter

Articol de GSP - Publicat joi, 19 ianuarie 2023 14:31 / Actualizat joi, 19 ianuarie 2023 14:45

Novak Djokovic (35 de ani, #5 ATP) a avansat în turul III de la Australian Open, după victoria în patru seturi reușită în fața francezului Enzo Couacaud (27 de ani, #191 ATP), scor 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-0, după două ore și 55 de minute de joc. La jumătatea setului patru, fostul lider mondial a avut o discuție aprinsă cu arbitrul, deranjat fiind de un spectator.

Sârbul a avut emoții contra lui Enzo Couacaud timp de un set, pierderea manșei secunde fiind și o consecință a problemelor fizice cu care Nole s-a confruntat preț de câteva zeci de minute. În setul al doilea, deplasarea lui Djokovic a fost șubredă, sârbul plângându-se de dureri în aceeași zonă care i-a dat bătăi de cap în ultimele zile, la bicepsul femural stâng.

Îngrijorat, Djokovic chiar și-a luat o pauză de vestiar, în care fostul lider mondial a primit îngrijiri din partea medicului turneului. La reluare, multiplul campion de la Antipiozi a fost tot ezitant, iar francezul a triumfat în tie-break. Emoțiile au fost rispite în următoarele două seturi, când un Djokovic mult mai fresh și stabil pe picioare s-a impus autoritar, la doi, respectiv la zero.

Novak Djokovic / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+7 FOTO

Djokovic a mers direct la arbitru și s-a plâns de un spectator

În setul patru, când soarta partidei era într-o bună măsură tranșată, Djokovic a avut o nouă izbucnire. După ce acum două săptămâni, la Adelaide, i-a cerut unui membru din staff-ul său să iasă din arenă, Nole și-a vărsat acum nervii pe un spectator.

Deranjat de un fan din primele rânduri, despre care spune că l-a agasat pe toată durata meciului, sârbul n-a mai rezistat și a mers să-i ceară socoteală arbitrului: „E complet beat! M-a provocat de la primul punct. N-a venit aici să urmărească meciul, vrea doar să intre în capul meu. Ce ai de gând să faci?”, a „tunat” numărul cinci mondial.

+7 FOTO

Înainte de startul turneului, Craig Tiley, directorul Australian Open, îi amenințase pe fanii care intenționează să-l admonesteze pe Novak Djokovic la Melbourne că, în cazul în care-l vor huidui pe sârb, vor fi evacuați imediat din tribune.

Momentul, petrecut la 2-0 în favoarea sa în setul patru, l-a energizat și mai tare pe Djokovic, care n-a mai cedat niciun game până la final. El a avansat în turul III, unde va da peste Grigor Dimitrov.

VIDEO Șoc după șoc la Australian Open: și favoritul #2 a fost eliminat în turul secund » Implozie pe partea de tablou a lui Djokovic!

Ce maraton! Irina Begu, OUT de la Australian Open, după ce a fost la un game de victorie! România nu mai are nicio reprezentantă pe tablou

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”