SPORTURI  »  TENIS  »  CHINA OPEN

CHINA OPEN // FOTO+VIDEO Bianca Andreescu revine de la 1-4 cu Elise Mertens în setul doi și se califică în „optimi”!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 octombrie 2019 12:00

Bianca Andreescu (19 ani, 6 WTA) a învins-o pe belgianca Elise Mertens (23 de ani, 23 WTA), în turul II al turneului de la Beijing, cu scorul de 6-3, 7-6 (5) și va juca în optimile de finală.

• Bianca Andreescu va juca în optimile de finală contra americancei Jennifer Brady (24 de ani, 66 WTA), care a trecut de conaționala Madison Keys (24 de ani, 15 WTA), cu scorul de 2-6, 6-4, 6-4, după aproximativ două ore de joc.
  • Organizatorii vor anunța ulterior ora disputării partidei.

Partida de azi a durat o oră și 57 de minute și a fost una destul de obositoare pentru sportiva din Canada. Elise Mertens i-a pus probleme serioase în setul secund, dar Bianca a reușit în cele din urmă să o întoarcă și să încheie meciul în minimum de seturi.

În setul secund, Bianca a avut o revenire senzațională de la scorul de 4-1, reușind să egaleze, iar ulterior să o conducă pe belgiancă cu 6-5. Mertens a dus meciul în tie-break, unde jucătoarea cu sânge românesc s-a impus cu 7-5.

„Poate m-am relaxat prematur, nu sunt sigură. A jucat bine. Am revenit în tie-break. A fost o luptă dificilă. Sunt foarte fericită că reușesc să lupt și să nu renunț niciodată. Mă bucur de faptul că sunt aici. Totul este atât de bine organizat, oamenii sunt drăguți, mâncarea foarte bună. Sunt lucruri noi pentru mine și mă bucur că le gestionez bine”  - Bianca Andreescu, după meci

Cele două sportive s-au înfruntat pentru a doua oară în carieră, după întâlnirea din sferturile de finală de la US Open, când canadianca a câștigat în trei seturi, după două ore de joc, scor 3-6, 6-2, 6-3.

+2 FOTO

Bianca Andreescu - Elise Mertens 6-3, 7-6 (5)

SET ANDREESCU, 7-6 (5): Bianca se califică în „optimi” la Beijing!

Game Mertens, 6-6: Belgianca duce setul în tie-break.
Game Andreescu, 6-5: Bianca preia conducerea și este la un game distanță de câștigarea meciului!
Game Andreescu, 5-5: Bianca nu se lasă! Egalează din nou și speră să scurteze acest meci!

Game Mertens, 4-5: Belgianca este la un game distanță de a duce meciul în setul decisiv. Bianca servește pentru a rămâne în meci.
Game Andreescu, 4-4: Revenire superbă a Biancăi în setul secund! Câștigă trei game-uri consecutive.
Game Andreescu, 3-4: Bianca se apropie de Mertens și se exteriorizează. „Come on!”, a strigat canadianca imediat după ce a câștigat acest punct.
Game Andreescu, 2-4: Bianca mai câștigă un punct, dar se arată nemulțumită de modul în care merg lucrururile.

Game Mertens, 1-4: Belgianca menține ritmul bun și are șanse să ducă acest meci în setul decisiv.
Game Andreescu, 1-3: Bianca dă semne de revenire!
Game Mertens, 0-3: Probleme pentru Bianca Andreescu. Adversara sa se desprinde.
Game Mertens, 0-2: Elise obține break-ul!
Game Mertens, 0-1: Belgianca începe bine setul al doilea.
Începe setul secund!

GAME SET Andreescu, 6-3: Game alb câștigat de către Bianca și își adjudecă primul set!

Game Mertens, 5-3: Belgianca rămâne în meci.
Game Andreescu, 5-2: Bianca se apropie la un game de câștigarea primului set.
Game Andreescu, 4-2: Canadianca se distanțează.
Game Andreescu, 3-2: În sfârșit o jucătoare își adjudecă serviciul. Este vorba chiar despre Bianca!
Game Andreescu, 2-2: Bianca egalează din nou și o face superb. Jocul canadiencei prinde viață.
Game Mertens, 1-2: Până acum, niciuna dintre jucătoare nu reușește să își câștige serviciul.
Game Andreescu, 1-1: Bianca îi răspunde imediat adversarei cu un re-break.
Game Mertens, 0-1: Belgianca rezolvă rapid primul game.
A început meciul cu Bianca Andreescu la serviciu!

UPDATE: Cele două sportive au ieșit la încălzire! Ne pregătim de startul partidei!

VEZI ȘI:

VIDEO Imagini șocante la Beijing! S-au băutut la un meci de tenis de la China Open