SPORTURI  »  TENIS  »  FRANȚA - ROMÂNIA 3-2, FED CUP

FRANȚA - ROMÂNIA 3-2, FED CUP // VIDEO+FOTO Simona Halep și Monica Niculescu pierd meciul decisiv! România se oprește în semifinalele Fed Cup

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 aprilie 2019 23:02

FRANȚA - ROMÂNIA 3-2, FED CUP // Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut meciul de dublu, scor 7-5, 3-6, 4-6.

Simona Halep (2 WTA) se impusese în fața lui Caroline Garcia, scor 6-7 (6), 6-3, 6-4. Irina Begu, accidentată în final, a pierdut înfruntarea cu Pauline Parmentier, scor 3-6, 6-2, 2-6.

• Roxana Fleșeru, jurnalistă experimentată a departamentului „Sporturi” GSP, și fotoreporterul GSP Raed Krishan transmit cele mai noi informații din Rouen, Franța.
  • Franța și Australia se vor înfrunta în finala Fed Cup!

Dramatism nebănuit

Monica Niculescu a fost din nou în transă în primul set. După evoluția entuziasmantă din contra Cehiei, jucătoarea cu cea mai „stranie” lovitură din circuit, după cum au numit specialiștii slice-ul de forehand al româncei, a oferit încă o reprezentație de gală. Simona Halep a fost fără greșeală din spatele terenului, iar Monica a avut o încheietură fină și sigură de lângă fileu. Am condus 1-0!

Setul secund nu a avut istoric. Campioanele de dublu de la Roland Garros 2016 au forțat din start, au făcut două break-uri, de nerecuperat. Totul avea să se decidă în setul decisiv al meciului decisiv.

Dramatismul a atins cote nebănuite în decisiv. Game-ul cu numărul nouă a fost cel tranșant. Simona Halep a comis o dublă greșeală la mingea de break a adversarelor. Ultimul game a fost și el un carusel al emoțiilor. Halep și Niculescu au condus cu 30-15, dar Garcia a servit impecabil.

+48 FOTO

Franța va înfrunta Australia în finala Fed Cup.

---

FINAL» Halep/Niculescu - Garcia/Mladenovic 7-5, 3-6, 4-6

4-5, Game, set și meci Franța!
4-5, Break Franța:
Simona Halep comite dublă greșeală la mingea de break a franțuzoaicelor.
4-4, Game Franța:
Mladenovic găsește două servicii perfecte la 30-30.
4-3, Game România:
Simona și Monica luptă eroic pentru fiecare schimb!
3-3, Game Franța:
România preia din nou conducere cu 30-0, dar nu izbutește să ducă la capăt game-ul.
3-2, Game România:
Simona Halep vine cu trei servicii colosale în momente de cumpănă. Anulează două mingi de break, apoi o forțează pe Garcia să returneze în afara terenului. Monica e atentă la fileu și închide game-ul cu un voleu.
2-2, Game Franța:
Jucătoarele sunt la capătul puterilor.
2-1, Game România:
Moment de descătușare pentru Monica Niculescu.
1-1, Game Franța:
Șanse uriașe ratate de românce. Schimburile capătă o altă intensitate. Halep și Garcia se duelează în lovituri în cross.
1-0, Game România
: Început esențial din punct de vedere al moralului.

A început setul secund!

3-6, Game și set Franța!
3-5, Game România:
Franțuzoaicele par să aștepte game-ul pe propriul serviciu.
2-5, Break România:
Halep și Niculescu nu renunță la set!
1-5, Break Franța:
Mladenovic e jucătoarea momentului! Un passing scurt în cross aduce cel de-al doilea break al setului secund. Tot ea urmează la serviciu.
1-4, Game Franța:
Halep și Niculescu ratează o șansă de reabreak.
1-3, Break Franța.
1-2, Game Franța:
Când pune primul serviciu în teren, Mladenovic e imbatabilă.
1-1, Game România:
Româncele domină schimburile din prejma fileului.
0-1, Game Franța:
Comunicarea dintre Halep și Niculescu este excelentă. Franțuzoaicele rezistă eroic în cel mai lung game al partidei.

Simona Halep și-a aflat adversarele de la WTA Stuttgart!

7-5, Game și Set România!
6-5, Break România:
Monica Niculescu reușește două puncte absolut uluitoare! O „scurtă” imposibilă de sub fileu, iar la punctul decisiv îngroapă mingea cu mult efect exterior.
5-5, Game România:
Monica e stăpână pe situație. Execută două loburi defensive de efect.

4-5, Game Franța: Garcia servește spre forehand-ul Monicăi Niculescu și are câștig de cauză.
4-4, Game România:
Monica Niculescu servește excelent.
3-4, Game Franța:
Campioanele de dublu de la Roland Garros 2016 și-au reglat automatismele.
3-3, Game România:
Un voleu drive al Simonei Halep tranșează game-ul cu număul 6.
2-3, Game Franța:
Garcia e cea mai sigură jucătoare în startul partidei. Franța câștigă la zero pe serviciul ei.
2-2, Break Franța:
Serviciul lui Niculescu nu are intensitate. Franțuzoaicele profită.
2-1, Break România:
Ce luptă! Halep și Niculescu au intrat în ritmul partidei. Se sincronizează perfect și fructifică a doua șansă de break avută.
Simona servește precis, iar Monica execută un voleu superb pentru a închide game-ul.
Monica Niculescu are două sclipiri din preajma fileului, dar franțuzoaicele revin și câștig punctul decisiv.

Jucătoarele au ieșit la încălzire! Caroline Garcia servește prima.

Irina Begu, ghinionistă

Detaliile au decis soarta primul set. Fără a controla schimburile, Parmentier și-a adjudecat setul după 40 de minute dârze, în principal datorită primului serviciu. La finalul actului, procentajul primului serviciu al fra fost de 93 %.

Irina a revenit în setul secund. A redus erorile neforțate, a variat jocul cu urcări la fileu și a împins partida în decisiv.

Deznodământul avea să fie dramatic. La 2-4 pentru și minge de 2-5 pentru Parmentier, Irina a călcatgreșit și a suferit o entorsă la glezna dreaptă. A renunțat la punct, aruncând racheta pe zgură. Medicul naționalei României a bandajat-o, insuficient pentru a trece peste durere. Parmentier a câștigat și împinge partida în meciul decisiv de dublu.

vlcsnap 2019 04 21 19h36m03s52 +48 FOTO

FINAL » Irina Begu - Pauline Parmentier 3-6, 6-2, 2-6

2-6, Game, set și meci Parmentier.
2-5, Break Parmentier:
Irina Begu s-a accidentat grav! A aruncat racheta în timpul schimbului. Românca pare să fi suferit o entorsă la glezna dreaptă. Florin Segărceanu și medicul naționalei României au scos-o de pe teren pe brațe.
2-4, Game Parmentier:
Franțuzoaica are mână sigură la serviciu. Fanii francezi devin din ce în ce mai vocali.
2-3, Game Begu:
Irina diversifică, folosește toată suprafața terenului, câștigă un punct datorită unei „scurte” și unul cu un passing superb.
1-3, Game Parmentier:
Irina ratează un passing care ar fi dus-o la 30-40.
1-2, Game Begu:
Game câștigat la zero de Irina Begu.
0-2, Game Parmentier

+48 FOTO

0-1, Break Parmentier: Seria bună a Irinei Begu e întreruptă. Franțuzoaica închide game-ul cu un forehand năucitor.

6-2, Break și set Irina Begu: România e la un singur set de finala Fed Cup.
5-2, Game Begu:
Irina stă bine în defensivă, loviturile de slice aterizează de fiecare dată aproape de linia din spatele terenului. Game la zero și decisivul e aproape.
4-2, Game Parmentier
4-1, Game Begu:
Irina joacă strălucitor în această perioadă a jocului.
3-1, Break Begu:
Românca lovește puternic, variază loviturile și obține primul break al partidei.
2-1, Game Begu:
Irina revine în avantaj.
1-1, Game Parmentier:
Jocul lui Begu e mai legat decât în primul act. Franțuzoaica are o revenire în finalul game-ului, fundamentată pe serviciile bine plasate.
1-0, Game Begu:
Irina salveză o minge de break, apoi o împinge pe Parmentier în spatele terenului.

Darren Cahill a reacționat după meciul Simonei Halep

3-6, Game și set Parmentier: Irina Begu nu reușește să reducă numărul erorilor neforțate. Grăitor e schimbul care i-a adus setul Franței. Irina a încercat o lovitură de backhand în cross, ratată de puțin.
3-5, Game Begu:
Irina Begu surpraviețuiește în actul inaugural.
2-5, Game Parmentier.
2-4, Game Begu:
Irina servește mai bine, devine mai agresivă, atacă în cross și câștigă game-ul la 15.
1-4, Game Parmentier:
Irina nu găsește soluții pentru a reveni în joc. Franțuzoaica își consolidează break-ul.
1-3, Break Parmentier:
Pauline își adjudecă un game maraton.
1-2, Game Parmentier:
Franțuzoaica muncește mult mai mult pentru a-și adjudeca punctele.
1-1, Game Begu:
Irina începe fantastic pe propriul serviciu. Câștigă la zero, după un game controlat autoritar, cu urcări la fileu și un forehand extrem de precis.

Simona Halep e pregătită pentru meciul de dublu: „Pot orice dorește căpitanul. Dau tot pentru victoria României”

0-1, Game Parmentier: Franțuzoaica profită de un forehand trimis milimetric afară de Irina Begu și trece în avantaj.

A început al doilea meci al zilei! Pauline Parmentier servește prima contra Irinei Begu.

Roller coaster în primul set

Partida de la Rouen a început dezolant pentru Halep, care în doar câteva minute s-a văzut condusă cu 4-0. Scenariul ingrat s-a transformat rapid într-o revenire impetuoasă a Simonei, care a întors incredibil și a trecut în avantaj, scor 5-4. Simona a servit pentru a închide socotelile, însă a venit rândul Carolinei Garcia să găsească resurse pentru o nebănuită revenire.

Franțuzoaica a egalat și a presărat noi momente de dramatism peste un meci care avea încă de la vestiare o miză imensă: calificarea în finala Fed Cup.

Halep și Garcia au fost aproape inseparabile în tie-break, însă franțuzoaicei i-au surâs zeii, când Halep a alunecat și s-a prăbușit pe zgură într-un moment important. Garcia n-a stat pe gânduri și a închis setul, alimentând starea de nervoziatate apărută dintr-odată la Halep, odată cu căzătura din tie-break.

Halep, killer instinct de mare campioană

E ușor să clachezi în momente decisive, dar Simona s-a regrupat, și-a găsit liniștea interioară în discuțiile cu Florin Segărceanu, și a pornit ca din tun în setul decisiv.

Halep a condus cu 3-0, dar Garcia a «copiat» revenirea româncei din primul set, egalând la 3.

De acolo, killer instinct-ul Simonei a ieșit la suprafață. A jucat ireproșabil, a inventat unghiuri formidabile cu forehand-ul și backhand-ul și și-a recuperat avantajul. 5-3 pentru Simona, care a gestionat apoi excelent game-ul la serviciu și a tranșat setul la cea de-a treia minge de set avută.

VIDEO Halep, killer instinct! Forehand fulgerător + Reacția de bucurie din tabăra României

Psihicul Simonei rezolvă meciul

Decisivul nu a mai avut răsturnările din precedentele două seturi, însă trei lucruri au persistat. Consistența celor două jucătoare, intensitatea feroce a schimburilor și dramatismul au transformat partida într-o adevărată propagandă făcută tenisului feminin.

La 4-4, Caroline Garcia a clacat, cum rar o făcuse pe durata celor aproape 3 ore de joc. A făcut două greșeli neforțate care i-au permis Simonei să preia avantajul, scor 5-4.

Simona a închis meciul la prima minge de meci avută, după un game agonizant, în care a găsit resurse psihice și fizice pentru a reveni de la 15-30 și a închide partida! Franța - România 1-2!

Halep - Garcia, FRANȚA - ROMÂNIA, FED CUP 2019 Foto: Raed Krishan +48 FOTO

Simona Halep - Caroline Garcia 6-7 (6), 6-3, 6-4

Desfășurarea livetext a meciului:

6-4, Game, Set, Meci Halep: Duelul ireal se încheie favorabil pentru România. Halep servește impresionant și încheie meciul victorioasă, după 3 ore de tenis superb!
5-4, Break Halep: Fabuloasa Simona Halep reușește break-ul, profitând, ce-i drept, de două duble greșeli făcute de Garcia. Simona a încheiat game-ul cu om lovitură direct câștigătoare și va servi în scurt timp pentru a închide meciul!
4-4, Game Halep: Simona iese dintr-o situație deosebit de dificilă și egalează la 4. Halep a jucat absolut fabulos cele două puncte de la 40-40, a reușit un pasing de excepție și un forehand bine plasat și a egalat la 4. Se respiră greu în sala de la Rouen, unde tensiunea e greu de descris.
3-4, Game Garcia: Halep încearcă din nou să se apropie decisiv pe serviciul franțuzoaicei, dar Caroline Garcia a găsit din nou metoda pentru a evada și a reveni în avantaj. Condusă cu 30-40, Halep a tratat cu lejeritate un retur care ar fi putut s-o pună într-o poziție convenabilă, iar franțuzoaica revine la conducere
3-3, Game Halep: Game câștigat cu multă ușurință de Simona Halep. Românca egalează la 3 și va încerca să forțeze break-ul în «fatidicul» game 7

2-3, Game Garcia: Cele două jucătoare continuă să meargă cap la cap în setul secund. Românca a exercitat o presiune imensă pe serviciul Carolinei Garcia, însă franțuzoaica a ieșit din  încărcătură printr-o înlănțuire de lovituri curate, care au prins-o pe Simona mult în spate.
2-2, Game Halep: Simona salvează o minge de break cu ajutorul serviciului și reușește apoi să egaleze la doi după un forehand ratat complet de Garcia. Se joacă de două ore și jumătate!
1-2, Game Garcia: Caroline Garcia rămâne, deocamdată, de neclintit în setul secund. Simona Halep s-a apropiat periculos, dar franțuzoaica a manageriat excelent situația și a avut noroc la un punct decis la fileuÂ

1-1, Game Halep: Simona își adjudecă un nou game de o intensitate aparte și restabilește egalitatea în setul secund. Simona a salvat și două mingi de break ale adversarei, pe care le-a gestioant cu mult curaj. Se joacă în continuare la un nivel inuman, e de departe meciul anului din circuitul feminin!
0-1, Game Garcia: Franțuzoaica nu acuză pierderea setului secund și începe extrem de montată manșa decisivă. Jucătoarea din Franța servește excelent și închide game-ul cu un o lovitură năucitoare de dreapta în lung de linie

A început setul decisiv, cu Caroline Garcia la serviciu!

6-3, Game, Set Halep!!! Bravo, Simona! Halep începe game-ul sub imperiul emoțiilor și ratează o minge facilă de la fileu, dar se regrupează și revine formidabil de la 0-30. Un rever uluitor în lung de linie și un forehand superb îi aduc Simonei setul secund, la cea de-a treia minge avută. Vom avea set decisiv, tensiunea e greu de suportat atât în sală, cât și în fața ecranelor. Se joacă de mai bine de două ore!
5-3, Break Halep: Simona reușește să se desprindă din nou în setul secund și va servi în scurt timp pentru a închide manșa. Simona a jucat ireproșabil de la 30-30 și, în ciuda serviciilor excelente ale franțuzoaicei, a reușit să reintre bine în puncte și să domine cu lovitura de forehand!
4-3, Game Halep: A fost un game cu o încărcătură psiholigică aparte, pe care Simona a reușit să-l gestioneze eficient. Ajutată de serviciu, dar și de backhand-ul care a funcționat mai bine decât în precedentele trei game-uri, Halep oprește hegemonia franțuzoaicei din manșa secundă.
3-3, Game Garcia: Franțuzoaica servește solid și nu îi permite Simonei să se apropie. Precum Halep în primul set, Garcia găsește resurse pentru a se restabili dintr-o situație ingrată
3-2, Break Garcia: Game extrem de echilibrat jucat pe serviciul Simonei, unul la finalul căruia franțuzoaica reușește să facă break. Se joacă în continuare la o intensitate aparte în sala Kindarena din Rouen, cele două jucătoare fiind aproape inseparabile. Halep a avut șanse să se distanțeze la 4-1, dar Garcia a recuperat și a izbutit break-ul, lovind foarte plasat câteva mingi la care Simona n-a mai găsit răspuns
3-1, Game Garcia: Franțuzoaica pune capăt seriei negative din setul secund și câștigă primul său game din această manșă, ajutată și de un serviciu foarte bine plasat
3-0, Game Halep: Simona joacă absolut impresionant în acest start de set secund. Jucătoarea noastră a manageriat excelent situația de la 40-30, a forțat-o pe Garcia să greșească și are acum un avantaj liniștitor.
2-0, Break Halep: Simona pare să fi trecut peste dezamăgirea ratării setului secund. Jucătoarea noastră începe excelent și reușește break-ul, unul realizat la zero. Halep a reușit pe parcursul game-ului două lovituri de excepție, cu care a năucit-o complet pe Garcia
1-0, Game Halep: Simona începe cu dreptul cel de-al doilea set și trece în avantaj după un game în care s-a aflat în control total pe propriul serviciu

A început setul secund, Halep se află la serviciu!

Vezi și: FOTO Momente tensionate în finalul primului set: Halep, plină de nervi după ce a alunecat pe zgură + Francezii au huiduit-o!

Desfășurarea tie-break-ului:

6-6 (6-8): Simona Halep trimite o minge ușoară în banda fileului, iar primul set e adjudecat de Caroline Garcia!
6-6 (6-7):
Halep alunecă pe zgură și pierde punctul, oferindu-i Carolinei Garcia o minge de set. Simona s-a enervat și a aruncat racheta, fiind nemulțumită de suprafață. Imediat, se declanșează din tribune un cor de huidueli venite din partea francezilor
6-6 (6-6): Garcia lovește agresiv, salvează mingea de set a Simonei după ce forțat-o pe Halep să greșească cu lovitura de backhand
6-6 (6-5): Simona finalizează nemilos cu forehandul din preajma fileului are acum minge de set
6-6 (5-5): Simona Halep nu cedează, reușește să egaleze la 5
6-6 (4-5): Caroline Garcia abordează curajos o minge, lovește aproape de tușă, iar Simona nu reușește să blocheze atacul
6-6 (4-4): Simona Halep lovește adânc, se năpustește în ofensivă și reușește să egaleze la 4 în tie-break
6-6 (3-4): Garcia are noroc, e ajutată de banda fileului și face mini-break
6-6 (3-3) Simona face un pas în față, conștientă că trebuie să atace pentru a egala. Iar eforturile ei dau roade, o forțează pe Garcia să greșească
6-6, (2-3): Garcia finalizează superb, cu backhand-ul, o minge lovită scurt de Simona, iar franțuzoaica trece în avantaj
6-6, (2-2): Franțuaozica dictează ritmul punctului și egalează la doi, după un schimb în care a fost în permanență în ofensivă
6-6, (2-1): Garcia recuperează frumos un atac al Simonei și se apropie pe tabelă
6-6, (2-0): Greșeală cu backhand-ul a franțuzoaicei, Simona se desprinde
6-6, (1-0):Halep profită de o eroare a adversarei și trece în avantaj

6-6, Game Halep: Simona Halep salvează în mod uluitor trei mingi de set ale adversarei sale și trimite setul în tie-break! Halep a câștigat două schimburi de o intensitate animalică, iar românii din tribune s-au dezlănțuit complet
5-6, Game Garcia: Caroline revine la jocul din startul meciului de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat. Franțuzoaica variază inspirat loviturile, o ademenește pe Halep cu o scurtă de mare efect și trece din nou în avantaj, după îndelungi momente de colaps. Presiunea se mută, din nou, în terenul Simonei, care va servi pentru a trimite setul în tie-break
5-5, Break Garcia: Simona a condus cu 30-0, a fost la doar două puncte de câștigarea setului, dar câteva greșeli neforțate comise de Halep au ajutat-o pe Garcia să facă break-ul și să pună capăt seriei negative
5-4, Break Halep: Cine ar fi crezut? Simona mai face un break și trece pentru prima oară în avantaj în acest meci. Halep a pus presiune imensă pe Garcia, al cărei joc s-a dezintegrat aproape total în ultimele minute. Simona a fost dominantă, a atacat în permanență și a câștigat al cincilea game la rând
4-4, Game Halep: Simona egalează spectaculos, după ce a fost condusă cu 0-4! Jucătoarea noastră a făcut un game excelent pe propriul serviciu și reuește să restabilească egalitatea, ipostază ce părea improbabilă în urmă cu câteva minute

3-4, Bravo, Simona! Halep recuperează și cel de-al doilea break, grație unui joc mult mai compact și agresiv decât în startul meciului. Simona a dictat ritmul punctelor cu lovitura de forehand, iar Garcia și-a pierdut brusc din aura de invincibilitate etalată în primele 4 game-uri ale partidei. Simona servește acum pentru a egala la 4

2-4, Game Halep: Românca și-a schimbat complet registrul jocului față de startul de meci modest. E mult mai prezentă în joc, a început să lovească mai agresiv, fapt care o ajută să-și adjudece cel de-al doilea game consecutiv
1-4, Break Halep: Simona dă primele semne de revenire abia în cel de-al cincilea game al setului. Jucătoarea noastră profită de 3 greșeli neforțate ale adversarei sale, care s-a relaxat în acest game, și reușește un break la zero, ce se poate dovedi o adevărată pastilă de moral în următoarele minute
0-4, Break Garcia! De nerecunoscut. Așa se prezintă jocul Simonei în aceste momente, unul ezitant, fără intensitate și dominat de greșeli neforțate. Garcia returnează adânc, o împinge pe Halep mult în spatele liniei de fund și reușește încă un break
0-3, Game Garcia: Franțuzoaica servește impresionant în acest start de meci, element care o ajută să câștige cel de-al treilea game la rând. Garcia își consolidează avantajul după un game câștigat fără emoții, la 15

0-2, Break Garcia: Caroline reușește să câștige pe serviciul Simonei, la capătul unui game în care inițiativa i-a aparținut doar ei. Garcia a condus cu 40-15, a irosit inițial cele două mingi de break, dar a revenit ulterior și  izbutit break-ul
0-1, Game Garcia: Franțuzoaica face un game inaugural solid, în care a aplicat multă lungime loviturilor sale. Inclusiv serviciul Carolinei Garcia a mers bine în acest game, aspect care a deranjat-o pe Halep.
A început meciul! Caroline Garcia se află la serviciu!

Halep și Garcia sunt la încăzire, iar meciul stă să înceapă! Emoțiile sunt uriale în sectorul românilor din tribune!

FRANȚA - ROMÂNIA, FED CUP 2019 Foto: Raed Krishan +48 FOTO

Cum s-a desfășurat prima zi: Buzărnescu a pierdut în fața Carolinei Garcia, Halep a trecut de Mladenovic