SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CLEVELAND

Irina Begu pierde finala de la Cleveland! Cecul încasat de româncă + noul loc din clasament

WTA
Irina Begu (30 de ani, 74 WTA) a pierdut finala turneului WTA de la Cleveland, 6-7(5), 4-6 cu estona Anett Kontaveit (25 de ani, 30 WTA). Sursă foto: Twitter @ WTA

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 august 2021 22:10 / Actualizat sambata, 28 august 2021 22:29

Irina Begu a evoluat azi în cea de-a opta finală a carierei, ea căutând, în zadar, al cincilea titlu. S-a mai impus la Tashkent, Seoul, Florianopolis și București. E prima finală din iulie 2017 încoace. Atunci, o învingea pe Julia Goerges și câștiga pe zgura dulce de acasă, de la arenele BNR.

Irina Begu a pierdut finala de la Cleveland

Finala a mers cap la cap în primele 5 game-uri, când jucătoarea din Estonia a reușit primul break, la 3-2. Irina n-a cedat și a recuperat break-ul la 3-5, după mai multe șanse ratate inițial.

Primul set a fost decis în cele din urmă la tie-break, în favoarea lui Kontaveit: 7(5)-6. A fost primul set pierdut de sportiva noastră la turneul din SUA, fructificând în prima parte doar una dintre cele 5 mingi de break.

Begu a pierdut un game pe propriul serviciu mult mai devreme în setul secund, la 1-1. Au urmat game-uri câștigate de ambele părți. Niciun break până la final, iar Kontaveit s-a impus cu 6-4.

După acest turneu, Irina Begu va urca 8 poziții în clasamentul WTA, până pe locul 66. Begu va încasa un cec în valoare de 16.398 de dolari.

Irina Begu, diagnosticată cu mononucleoză

Irina Begu a anunțat la începutul lunii iulie că a fost diagnosticată cu mononucleoză. Problemele Irinei Begu au apărut în această iarnă, ele debutând la turneul de la Dubai. Ulterior, românca a ratat o serie de turnee din cauza mononucleozei, fiind nevoită să se retragă și din confruntarea României cu Italia de la Billie Jean King Cup, dar și de la Jocurile Olimpice.

„De mononucleoză, cum știm, au mai fost sportivi care nu și-au mai revenit, precum Soderling, și nu e de glumă, trebuie să fii atent. Chiar dacă n-aș mai putea să mai joc tenis, cel mai important e să fii sănătos și să încerci să te recuperezi.

Mononucleoza e foarte parșivă, pentru că nu e ca și cum ai scăpat într-o săptămână. Fiecare persoană reacționează diferit, poate să dureze două săptămâni, patru săptămâni, șase, depinde cum se recuperează corpul tău, pentru că e o boală care lasă urme”, spunea Irina Begu în iulie, conform Treizecizero.

Se retrage Simona Halep de la US Open? Cu două zile înainte de startul turneului, prezența ei în meciul cu Giorgi e cu semnul întrebării

Calificări US Open: Gabriela Ruse s-a calificat pe tabloul principal! Buzărnescu, Jaqueline Cristian și Monica Niculescu au fost eliminate în ultimul tur

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”