SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

VIDEO Jessica Pegula este prima finalistă la Turneul Campioanelor. Rezumatul victoriei „furtunoase” + Moment inedit cu Coco Gauff

Jessica Pegula, în timpul întreruperilor din meciul cu Coco Gauff // foto: Imago Images
Jessica Pegula, în timpul întreruperilor din meciul cu Coco Gauff // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 19:20 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 19:29

Jessica Pegula (29 de ani, locul 5 WTA) este prima finalistă a Turneului Campioanelor, după ce a învins-o în două seturi, 6-2, 6-1, pe conaționala Coco Gauff (19 ani, #3 WTA). Meciul a fost întrerupt în câteva rânduri din cauza vremii din Cancun, unde ploua și vântul sufla puternic. 

Jessica Pegula este prima finalistă la Cancun și va lupta pentru a cuceri Turneul Campioanelor, ceea ce ar reprezenta cea mai mare performanță a carierei.

Pegula a avut nevoie de o singură oră de joc pentru a trece de Coco Gauff, care i-a făcut față doar în primele câteva game-uri. A fost 2-2 în primul set, apoi Gauff a mai câștigat un singur game până la finalul meciului.

Rezumatul VIDEO al partidei Jessica Pegula - Coco Gauff

Coco a clacat în momentele-cheie, elocvente fiind statisticile partidei: 4 duble greșeli și 22 de erori neforțate, față de numai o dublă greșeală și 10 erori neforțate în dreptul Jessicăi.

Pegula a fost mai precisă și în ofensivă, cu 10-9 raportul loviturilor câștigătoare.

În finală, Pegula va înfrunta câștigătoarea meciului Iga Swiatek - Aryna Sabalenka. Duelul a fost întrerupt la scorul de 2-1 în primul set în favoarea polonezei, de vină fiind furtuna de la Cancun.

VIDEO: vântul i-a stricat umbrela lui Coco Gauff

Condițiile meteorologice nu au fost ideale nici pe parcursul confruntării dintre Pegula și Gauff, întreruptă ocazional din cauza ploii, răstimpuri în care cele două jucătoare se acopereau cu prosoapele și păturile avute la îndemână. 

La un moment dat, Coco și-a deschis umbrela în timp ce se așezase pe bancă, dar vântul puternic i-a distrus-o. Mai jos, video cu momentul.

Mai multe știri din tenis:

Novak Djokovic, de nebătut la Paris! » A ajuns la 40 de titluri Masters 1000, record absolut, într-un sezon în care a pierdut numai 5 meciuri

Martina Navratilova cere schimbări mari în WTA: „Poate este timpul pentru un nou lider” + „Cum să ajungi la Cancun în sezonul ploios!?”

Citește și:
Gigi Becali răstoarnă calculele hârtiei: „Ea va fi campioană anul ăsta”
Superliga
Gigi Becali răstoarnă calculele hârtiei: „Ea va fi campioană anul ăsta”
Soția internaționalului Spaniei a spus ce o ține în formă maximă: „Fetelor, 3 ore pe săptămână!”
Campionate
Soția internaționalului Spaniei a spus ce o ține în formă maximă: „Fetelor, 3 ore pe săptămână!”
„Adio, Vassaras!” » Arbitrul din Superliga și-a anunțat retragerea în plin sezon și preia un club din play-off!
Superliga
„Adio, Vassaras!” » Arbitrul din Superliga și-a anunțat retragerea în plin sezon și preia un club din play-off!
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
Fitness
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
Rompetrol reia ieftinirea agresivă a benzinei, mai ieftină cu 63-84 bani/l decât în stațiile concurenței
Profit.ro
Rompetrol reia ieftinirea agresivă a benzinei, mai ieftină cu 63-84 bani/l decât în stațiile concurenței
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează