SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

Mai poate Federer? » Elveţianul a pierdut o nouă finală în turneele ATP

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 05 ianuarie 2014 10:58

Roger Federer nu a reuşit să se impună nici în turneul de 250 de puncte de la Brisbane, recunoscîndu-se învins în finala competiţiei de favoritul publicului, australianul Lleyton Hewitt.

Fostul număr 1 mondial, dar în prezent pe locul 60 ATP, a cîştigat fără probleme primul set, scor 6-1, şi a avut şansa să cîştige chiar cu 2-0 în faţa lui Federer. A ratat însă o şansă de break în finalul setului secund, iar elveţianul a dus meciul în decisiv.

Acolo, tot Hewitt a fost mai bun şi a cîştigat 6-4, reuşind să obţină primul titlu după o pauză de peste 3 ani. Ultima oară a cîştigat un turneu la Halle, în 2010.

A ajuns la cota 29, în timp ce Federer are 77 de turnee cîştigate şi se menţine pe locul 6 ATP.