SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

BUZĂRNESCU - PEGULA 6-4, 6-4 // Duel românesc la Wimbledon » Mihaela Buzărnescu va juca împotriva Simonei Halep în turul secund!

Mihaela Buzărnescu +1   FOTO
Mihaela Buzărnescu

Articol de GSP - Publicat luni, 01 iulie 2019 17:18

Mihaela Buzărnescu (31 de ani, locul 47 WTA) a trecut de americanca Jessica Pegula (25 de ani, locul 72 WTA), scor 6-4, 6-4, și va juca în turul secund de la Wimbledon cu Simona Halep (27 de ani, 7 WTA).

• Partida dintre cele două românce va avea loc miercuri, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori.

Mihaela Buzărnescu a început greoi partida cu americanca Pegula. Și-a cedat serviciul în primul game, iar adversara s-a desprins la 2-0. Pe fondul unui serviciu excelent, procentaj de 70 % al punctelor jucate cu primul serviciu, Miki a revenit și a închis setul după 43 de minute, scor 6-4.

Românca a ținut nivelul ridicat și în debutul setului secund. S-a desprins la 4-0, apoi a urmat o perioadă de blocaj. Americanca a egalat la patru, insuficient pentru a împinge înfruntarea în decisiv.

Pe cine susții în meciul Halep - Buzărnescu?

Halep
Buzărnescu

• Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în turul II la Wimbledon după ce a trecut cu peripeții de bielorusa Aliaksandra Sasnovich (25 de ani, 37 WTA), scor 6-4, 7-5. Meciul a durat o oră și 45 de minute. Detalii AICI